Medya

Google ve Facebook’tan mülteci tepkisi

Sosyal medya devi Facebook ve internet arama motoru Google, ABD Başkanı Donald Trump’ın mülteci ve göçmenlerin ülkeye girişini sınırlandıran kararını eleştirdi. Facebook İcra Kurulu Başkanı (CEO) ve kurucu ortaklarından Mark..

Google ve Facebook’tan mülteci tepkisi

Sosyal medya devi Facebook ve internet arama motoru Google, ABD Başkanı Donald Trump’ın mülteci ve göçmenlerin ülkeye girişini sınırlandıran kararını eleştirdi.

Facebook İcra Kurulu Başkanı (CEO) ve kurucu ortaklarından Mark Zuckerberg sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ABD’nin bir göçmen ülkesi olduğuna ve bununla gurur duyulması gerektiğine dikkati çekti.

Kendi ailesinin Almanya, Avusturya ve Polonya, eşinin ailesinin ise Çin ve Vietnam’dan ABD’ye gelen mülteciler olduğunu ifade eden Zuckerberg şunları söyledi:

‘Birçoğunuz gibi ben de Başkan Trump’ın imzaladığı kararnamelerin etkisinden endişe duyuyorum. Bu ülkeyi güvende tutmamız gerekiyor ama bunu gerçekten tehdit unsuru olanlara odaklanarak yapmalıyız, sınır dışı edilmekten korkan milyonlarca belgesiz göçmene değil. Kapılarımızı mültecilere ve yardıma ihtiyacı olanlara açık tutmalıyız, bizi biz yapan da bu.’ dedi.

Google ise ABD dışında olan yabancı çalışanlarına ülkeye alınmama endişesi nedeniyle derhal ABD’ye dönmeleri çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, Suriyeli mültecilerin ABD’ye gelişini askıya almış Irak, İran, Suriye, Sudan, Libya, Somali ve Yemen vatandaşlarının ise 90 gün boyunca ABD’ye girmelerini yasaklamıştı.

Viyana’da üç İranlının ABD’ye uçuşuna izin verilmedi

Bu arada, Trump’ın mülteci ve göçmenlerin ülkeye girişini sınırlandıran kararnameyi imzalamasının ardından, Viyana aktarmalı ABD’ye seyahat eden 3 İran vatandaşının uçağa binişine izin verilmedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL