Çileden Çıkaran Programlar

Medya
RTÜK Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı, ‘Radyo Ve Televizyon Üst Kuruluna Gelen Bildirimlerin 2007-2008 ve 2009 Yıllarının İlk Üç Aylık Dönemlerinin Karşılaştırması ve 200...
EMOJİLE

RTÜK Kamuoyu, Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı, ‘Radyo Ve Televizyon Üst Kuruluna Gelen Bildirimlerin 2007-2008 ve 2009 Yıllarının İlk Üç Aylık Dönemlerinin Karşılaştırması ve 2009 Yılı Genel Değerlendirmesi’ başlıklı araştırmasını tamamladı. 2009 yılı ilk üç aylık döneminde RTÜK’e toplam 22 bin 476 adet bildirim geldi. Bu rakamın 2007 yılında 57 bin 42, 2008 yılında da 34 bin 233 olduğu dikkate alındığında son üç yılda televizyon izleyicilerinin şikâyetlerinde yarıdan fazla azalma olduğu görüldü.

İzleyicilerin  %77’si  Televizyonların Yalan, Yanlış ve Eksik Haber Verdiğini Düşünüyor

Haber bültenleri, 2009 yılının ilk üç aylık döneminde, geçen yıla nazaran daha az şikâyete konu edilmekle beraber taraflı yayıncılık yapıldığına ilişkin şikâyetler yoğunluk gösterdi. RTÜK tarafından gerçekleştirilen "Televizyon Haberleri İzleme Eğilimleri" konulu araştırmada, vatandaşların yüzde 70’e yakınının her gün, düzenli olarak 1-2 saat haber izlediği; özellikle akşam (ana haber) bültenlerinin dünya ve ülke gündemini takip etmek için önemli bir unsur oluşturduğu ortaya çıkardı. Araştırmanın sonuçlarında, deneklerin yüzde 77’sinin, "televizyonların yalan, yanlış ve eksik haber" verdiği şeklinde bir kanaate sahip oldukları görüldü. Anılan araştırma ile paralel olarak, RTÜK’e ulaşan bildirimlerin değerlendirilmesinde yer alan "Taraflı Yayıncılık" kriteri konusunda kaydedilen şikâyetlerin yüzde 38’i, haber bültenlerine ilişkin oldu. Haberlerin sunuluş biçiminin toplumsal açıdan sorun yaratabileceğine ilişkin olarak dile getirilen "Toplumsal Psikoloji" kriterindeki şikâyet oranı yüzde 13 iken, haber bültenleri ile ilgili olarak alınan şikâyetlerde yer alan "sunucu ya da katılımcıya yönelik şikayet", yüzde 6 olarak kaydedildi.

İzleyiciler Çocuklarını Dizilerden Uzak Tutmak İstiyor

"Çocukların ve Gençlerin Korunması" konusunda yapılan değerlendirmenin yüzde 33’ünün dramatik dizilerde yoğunlaşması, bu konudaki hassasiyetin, en yoğun olarak diziler hakkında yaşandığını ortaya koydu. Dramatik dizilere ilişkin yoğun şikayet konularından birini de yüzde 21’lik oranla "Millî ve Manevî Değerlere Aykırılık" başlıklı kriter oluşturdu. "Program Kaldırılsın" şeklinde gelen şikâyetlerin yüzde 18’inin de bu program türünde kaydedilmiş olması, dramatik diziler için negatif bir unsur oluşturdu.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi