Bu Ajansta Sadece Kadınlar Çalışıyor

Medya
Tüm çalışanları kadın olan Jın Haber Ajansı (JINHA) Diyarbakır merkezli olarak kuruldu. Türkiye’nin ilk kadın haber ajansı olan ve ”Erkekler ‘ne der’ diye düşünmeden yazıyoruz&...
EMOJİLE

Tüm çalışanları kadın olan Jın Haber Ajansı (JINHA) Diyarbakır merkezli olarak kuruldu.

Türkiye’nin ilk kadın haber ajansı olan ve ”Erkekler ‘ne der’ diye düşünmeden yazıyoruz” sloganıyla kısa süre sonra Türkçe, Kürtçe ve İngilizce olmak üzere 3 dilde yayın hayatına başlayacak olan Jın Haber Ajansı (JINHA), haberlerinde kadın bakış açısını yansıtmayı hedefliyor.
Haber Müdürü Hazal Peker, 10’u muhabir toplam 17 çalışanın bulunduğu ajansta muhabirden kameramana, editörden muhasebecisine kadar tüm çalışanların kadın olacağını söyledi.
Dünyadaki erkek egemen sistemde medya sektörünün en üst düzeyinde bulunanların erkeklerden oluştuğunu belirten Peker, ajansın adını ”kadın” anlamına gelen ”jın” koyduklarını ifade ederek, şöyle dedi:

”Uzun yıllar çeşitli ajanslarda çalıştım. Ama hepsinde habere son noktayı erkekler koyuyor. Son noktayı kadınların koyacağı haber ajansı kurduk. Diyarbakır’da kadınlara yönelik çok sayıda sivil toplum kuruluşu bulunuyor. Bu nedenle kadınların yaşadığı sıkıntılara ilk tepkiyi her zaman Diyarbakır gösteriyor. Bu nedenle ajansın merkezinin Diyarbakır olmasına karar verdik. İstanbul, Ankara, Antalya ve bazı kentlerde muhabirlerimiz var. İlk haberimiz de ‘Kadınlar hangi kentlerde yaşamak ister’ başlıklı olacak. Yaşamdaki tüm haberleri kadın bakış açısıyla, yani cinsiyetçi dilden uzak, insanı esas alarak yapacağız.”

Ajansın Kürtçe Haber Müdürü Hangül Özbek ise kadınların kendilerine büyük destek verdiğini, haberlerinde kadın sorunlarını ağırlıklı olarak dile getireceklerini ifade etti.

AA