YÖK’ün yeni rotası Afrika

Eğitim Kurumları
YÖK Başkanı Yekta Saraç, Türkiye’nin 2005 yılını “Afrika Yılı” ilan emesi ve Afrika Birliği’nin de 2008’de ülkeyi “stratejik ortak” olarak duyurmasının ardınd...
EMOJİLE

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Türkiye’nin 2005 yılını “Afrika Yılı” ilan emesi ve Afrika Birliği’nin de 2008’de ülkeyi “stratejik ortak” olarak duyurmasının ardından “Kara Kıta”yla yükseköğretim alanında ilişkilerin geliştirildiğini açıkladı. Yükseköğretim alanında kurulacak sağlam ilişkiler sayesinde ülkeler arasındaki ilişkilerin geleceğinin de güvence altına alınacağının bilincinde olduklarını belirten Saraç özellikle Fransızca konuşan Müslüman Afrika ülkelerinden gelen talepleri dikkate alarak, yükseköğretim alanında Türkiye’nin birikim ve potansiyelini paylaşmayı öngören kapsamlı bir programı uygulamaya koyduklarını açıkladı.

REKTÖR İSTİYORLAR

Yenişafak’ın haberine göre Saraç Afrika’ya yaptıkları ziyaretler sonrasında bu ülkelerin Türkiye’den beklediği desteklerin farklılık gösterdiğini söyledi. Kimi ülkelerin Türkiye’nin yükseköğretim sistemi yönetim tecrübesinden, kimilerinin akreditasyon ve diploma denkliği uygulamalarından, kimilerinin program yeterlilikleriyle ilgili uygulamadan yararlanmak istediğini dile getiren Saraç, ayrıca uluslararası ortak üniversite kurmak, ortak program yürütmek, hatta Türkiye’den bir profesörü rektör atamak isteyenlerin bulunduğunu dile getirdi. Saraç, taleplere sürekli pozitif yaklaşmaya çalıştıklarını söyledi.