“Özel gereksinimli çocuklara spor yoluyla akademik başarının yolu açılır!”

Eğitim Kurumları
Spor, özel eğitime gereksinim duyan çocuklara özellikle öğrenme, konuşma ve gelişim açısından fayda sağlıyor. Çevresel koşullara ve katılımcıların özelliklerine göre değiştirilebilen esnek kurallara d...
EMOJİLE

Spor, özel eğitime gereksinim duyan çocuklara özellikle öğrenme, konuşma ve gelişim açısından fayda sağlıyor. Çevresel koşullara ve katılımcıların özelliklerine göre değiştirilebilen esnek kurallara dayalı ve oyuna, jimnastiğe, spora dönük alıştırma şeklindeki etkinlikler çocukların gelişiminde son derece önemli.

Sporun çocuğun sosyalleşebilmesi ve kişiliğini bulup doğru bir çizgi üzerinde yol almasında da etken olduğunu vurgulayan Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi’nin Yaşam Lideri ve Spor Eğitmeni Erkan Poyraz, “Yoğun yapılan spor çocukları fiziksel, psikolojik, sosyolojik açıdan sağlıklı ve mutlu kılar. Ayrıca beyinlerindeki kalıcı etkiyi artırır; çocukların spora katılımları yinelenen davranışlarda azalma, uygun tepkilerde ve sosyal etkileşim potansiyelinde artma sağlar. Bunların yanı sıra çocukların dikkat süresi artar, akranlarıyla iletişim ve paylaşma duygusu gelişir, uykusu ve endokrin sistemi düzenlenir. Çocuk psikolojik açıdan kendini kontrol etmeyi öğrenir ve öz güveni yerine gelir. Tüm bunlarla birlikte ve bunların desteğiyle çocuğa spor yoluyla akademik başarının yolu da açılır” açıklamasında bulunuyor.

Erkan Poyraz: “Bütün özel gereksinimli çocuklarla çalışabiliriz”

Yaşam Lideri ve Spor Eğitmeni Erkan Poyraz, spor türlerinin etkilerini ise şöyle özetliyor: “Yüzme sporuyla ilgilenen çocuklarda suyun terapi özelliğinin sağladığı katkı birçok çalışmakta vurgulanmaktadır. Bisiklet binmenin de el göz koordinasyonu açısından denge, karar mekanizması, refleks gelişimi, motor planlama gibi fiziksel iyileşmeler açısından önemi büyüktür. Dağ bisikletinin doğal ortamda kullanılması ise anlık karar verebilme yetilerinin gelişmesine olanak tanır. Yüzme, bisiklet binme, paten, kayak, badminton, masa tenisi gibi bireysel sporlar gelişim sorunları yaşayan bireylerin kolaylıkla başarılı olabileceği dallardır. Az da olsa futbol, basketbol ve voleybol gibi takım sporları da özel gelişim gösteren çocukların yapabildiği sporlar arasındadır.”

Erkan Poyraz, Nuh’un Gemisi Çocuk Terapi ve Aile Danışmanlığı Merkezi’nde uygulanan spor programı S-Fit’ten de söz ederek “S-Fit programı dahilinde tüm spektrum bozuklukları, hiperaktivite, dikkat bozukluğu, öğrenme güçlüğü ve diğer gelişimsel geriliklerin yanı sıra üstün zeka ve yetenek gösteren, öfke kontrolü ve psikolojik rehberlik ihtiyacı olan çocuklar için bireysel, fiziksel ve yetenek gelişimi programlarıyla çalışmalar yapıyoruz. Dolayısıyla bütün özel gereksinimli çocuklarla çalışabiliriz” diyor.