Eğitim Kurumları

Liseli Gençlerden Hayat Kurtaran Buluş

Gaziantep’te öğrencilerin yaptığı ve karbonmonoksit gazına karşı duyarlı olan elbise, soba zehirlenmelerinin önüne geçip, astım hastalarını da kirli havanın olduğu ortamlarda uyaracak. Gaziantep’te, Hacı Sani Konukoğlu Teknik ve Endüstri Meslek..

Liseli Gençlerden Hayat Kurtaran Buluş

Gaziantep’te öğrencilerin yaptığı ve karbonmonoksit gazına karşı duyarlı olan elbise, soba zehirlenmelerinin önüne geçip, astım hastalarını da kirli havanın olduğu ortamlarda uyaracak.

Gaziantep’te, Hacı Sani Konukoğlu Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından tasarlanan elbise, karbonmonoksit gazına karşı duyarlı. Bulunulan ortamda karbonmonoksit gazı miktarı artınca elbisede bulunan düzenek alarm veriyor. Tasarım aşamasından dikim aşamasına kadar birçok uygulamadan geçen elbise farklı özellikleriyle dikkat çekiyor.

Elbiseyi ‘Yaşamak İstiyorum’ projesi kapsamında yaptıklarını dile getiren Proje Danışmanı Serpil Tiryaki, "Projemiz sağlık problemi olan kişilerin kirli hava bulunan ortamlarda daha rahat nefes almalarını sağlıyor. Bunun için bir eldiven ve kemer tasarladık. Kemerimizde ve eldivenimizde karbonmonoksit gazına duyarlı sensör kullandık. Bu sensöre aldığı gazı algılamasını sağlayan bir ekran yerleştirdik" dedi. Kemerin birçok faydasının bulunduğunu dile getiren Tiryaki, "Özellikle kışın sobalı evlerde zehirlenmeleri en aza indirmek amacındayız. Ortamda karbon monoksit gazı arttığında kemer ve eldiven bize o ortamı terk etmemizi alarmla bildiriyor. Ev ve işyerlerinde bulunan tüpgaz patlamalarına karşı sızıntıyı anında bizi uyararak patlamaya karşı önlem almamıza yardımcı oluyor. Özellikle LPG istasyonlarında çalışanların güvenliği için tasarlanan eldivenimiz ortamda karbon monoksit miktarı arttığında bize alarmla haber veriyor. Astım hastası olan bir kişi karbon monoksit gazının yoğun olduğu bir ortama girerse sistem kişiyi uyarıyor. Elbiseyi giyen kişi ya o ortamdan uzaklaşıyor ya da maske kullanıyor" diye konuştu.

mynet.com

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL