Zorunlu din dersi ve Osmanlıca kararı verildi

Eğitim Güncel
Tavsiye niteliği taşıyan karar, Milli Eğitim Bakanlığı’na sunulacak. 19. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu’nda, komisyonlarda alınan kararların oylanmasına başlandı. Kamuoyunda tartışma kon...
EMOJİLE

Tavsiye niteliği taşıyan karar, Milli Eğitim Bakanlığı’na sunulacak.

19. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu’nda, komisyonlarda alınan kararların oylanmasına başlandı.

Kamuoyunda tartışma konusu olan ve ilkokul 1,2 ve 3. sınıflara zorunlu din dersi konulması ve liselerde zorunlu din dersinin haftada bir saatten iki saate çıkarılması önerisi Genel Kurul’da oylanarak kabul edildi. Mevcut uygulamada, zorunlu din dersi, ilkokul 4. sınıftan itibaren başlıyor.

Turizm ve otelcilik derslerinde okutulan alkollü içki ve kokteyl hazırlama dersinin kaldırılması önerisi de kabul edilen maddeler arasında.

Osmanlıca dersi

Şûra Genel Kurulu’nda Osmanlı Türkçesi dersinin sadece Anadolu İmam Hatip Liseleri’nde zorunlu olması yönünde de karar alındı. Bu dersin Sosyal Bilimler liselerinde zorunlu okutulması ve tüm liselerde seçmeli olarak verilmesine devam edilecek.

Alevilik önerisine ret

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi programında Alevilik’e ilişkin içeriğin geliştirilmesi önerisi ise reddedildi.

Akşam’ın haberine göre,Genel Kurul’da kabul edilen diğer maddeler şöyle:

-İkili eğitimin ortaokullarda da kaldırılması

-İlkokullarda haftalık ders saatinin 35’ten 30’a inmesi. (Bu 30 saatin 5 saati serbest etkinlik olacak. Serbest etkinliklere de velinin talebiyle okul müdürü karar verecek.)

-Görsel sanatlar ve müzik dersinin haftada ikişer saat olması.

-Bütün ortaokullarda haftalık ders saatlerinin azaltılması.

-Üstün yetenekli öğrencilerin eğitimine yönelik yönetmelik hazırlanması ve anaokulundan itibaren geçerli olacak şekilde yeni bir öğretim programı yapılması

-Ortaokullarda okutulan İnkîlap tarihi ve Atatürkçülük Dersi’nin gözden geçirilerek güncel anlayışlar ve yöntemler doğrultusunda yazılması.

-Hafızlık eğitimi almak isteyenler için ortaokul eğitimine ara verme süresinin bir yıldan iki yıla çıkarılması.

-Milli Eğitim Şûrası’nda kabul edilen kararlar tavsiye niteliği taşıyor ve bu tavsiyeler Milli Eğitim Bakanlığı’na iletiliyor.