Zazaca, Seçmeli Ders Oluyor

Eğitim Güncel
Baydaş, bir süre önce YÖK kararıyla üniversitelerinde kurulan ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’ ile ‘Zaza Dili ve Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ açtıklarını kaydetti...
EMOJİLE

Baydaş, bir süre önce YÖK kararıyla üniversitelerinde kurulan ‘Yaşayan Diller Enstitüsü’ ile ‘Zaza Dili ve Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ açtıklarını kaydetti. Enstitü bünyesinde 10 öğrencinin alınacağı yüksek lisans programı açacaklarını bildirdi. Baydaş, "Bingöl ve Tunceli yöresinde en çok konuşulan dil Zazacadır.

Bizce Türkiye’de, Türkçe ve Kürtçeden sonra en fazla konuşulan dil Zazacadır. Zazaların çok yoğun olarak bulunduğu yerde kurulan Bingöl Üniversitesi, bu dilin tarihi ve kültürü hakkında akademik çalışmalar yürütecek. Bunun için Zaza Dili ve Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü kurduk. Bu müdürlüğümüz, özellikle yerel düzeyde Zaza dili ve grameriyle ilgili çalışma yürütüyor. Üniversite senatosu olarak bir süre önce ikinci dönemde Zazacanın seçmeli ders olarak okutulması için karar aldık. Zazaca, Şubat 2012’den itibaren üniversitemizde seçmeli ders olarak okutulacak. İsteyen öğrencimiz seçmeli ders olarak Zazacayı seçebilecek." ifadelerini kullandı.

Zaman