Yarıyıl Tatilini Nasıl Geçirmeli?

Eğitim Güncel
Eğlenceli bir sömestri tatili geçirmek isteyenler için işte evde yapılalabilecek etkinlikler, okunabilecek masal kitapları ve birbirinden ilginç çocuk atölyeleri… Psikolog Mehmet Dinç’in a...
EMOJİLE

Eğlenceli bir sömestri tatili geçirmek isteyenler için işte evde yapılalabilecek etkinlikler, okunabilecek masal kitapları ve birbirinden ilginç çocuk atölyeleri…

Psikolog Mehmet Dinç’in anne-babalara önemli bir uyarısı var: "Çocuklarınızı teknolojiden uzak tutun."

Öğrenciler için sömestr zili çaldı ve iki hafta sürecek yarı yıl tatili başladı. Çocuklar kısa bir süreliğine de olsa okuldan uzaklaşmanın keyfini sürme planları yaparken anne babaları bir telaş sardı. "2 hafta sürecek tatil boyunca çocuğum derslerinden uzak kalacak mı, tatili sadece oyun oynayarak mı geçirecek ya da tatil dönüşü uyum problemi yaşayacak mı?" şeklindeki sorular kafalarını meşgul ediyor.

Bu dönemde kimi ebeveynler çocuklarının ağustosböceği gibi çalışmasını istiyor, kimi ise onların günlerini boş geçirmesinden yana. Uzmanlara göre ise çocuklar için bu iki tercih de zararlı. Psikolog Mehmet Dinç, anne-babaların en çok dikkat etmesi gereken konulardan birinin teknoloji bağımlılığı olduğunu vurguluyor. Dinç "Anne-babalar teknolojik aletleri (internet, TV, bilgisayar oyunları) elektronik bebek bakıcısı olarak görmesin, çocukları teknolojik aletlerin kollarına teslim etmesinler" diyor. Dinç, yapılması gerekenin ise çocuklara alternatif sunmak olduğunu belirtiyor. ‘Yarı yıl tatilini çocuklar nasıl verimli geçirir?’ sorusuna cevap aradık, altertatifleri araştırdık.

Tatil boyunca çocuklar ne yapmamalı?

Psikolog Mehmet Dinç: Hiç şüphesiz yaşadığımız çağda teknoloji hayatı birçok anlamda kolaylaştırır ve teknolojik aletlerin kullanımı her yaştan insan için faydalı olabilir. Ancak burada dikkat etmemiz gereken bu kullanımın hangi oranda olduğu ve çocuğun gelişimini nasıl etkilediğidir.

Uzun süreli bilgisayar kullanmak, televizyon izlemek hem fizyolojik hem psikolojik hem de sosyal anlamda özellikle gelişim çağındaki çocuk ve ergenler için ciddi bir tehlike olmaktadır. Bu anlamda çocuklarınıza bazı sınırlamalar getirmekte yarar var. Ancak bunun çocuğa eğlenceli alternatifler sunmadan yapılmasının çok faydalı olmayacağı göz ardı edilmemelidir.

Yine kısıtlamaların teknolojik aletlerin tamamı için koyulması önemlidir. Yani günde 2 saat kullanım sınırı TV için ayrı, playstation için ayrı internet için ayrı olmamalı hepsi için toplamda 2 saat olmalıdır. Söz konusu 2 saat içerisinde hangisinin ne kadar kullanılacağına çocuk karar vermelidir. Bu noktada yine dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta anne-babaların kullanımıdır. TV başında olan bir anne ya da eve gelir gelmez TV başına geçen bir baba çocuklara sınırlama getirme konusunda başarılı olamaz.

Evde çocuklarınızla çocuk olun!

Çocuğunuzun yaşına uygun puzzlelar alıp birlikte tamamlamaya çalışabilirsiniz. Hem çocuğunuzun dikkati gelişir hem de ailece bir etkinlik yapmış olursunuz.

Kelime oyunu scrabble çocuğunuzla birlikte vakit geçirebilmeniz için bir başka seçenek.

Bugünün büyüklerinin çocukluğunda en çok sevdikleri oyunlardan biriydi isim, şehir ve bitki oyunu. Çocuklarınızla birlikte oynayabilir, nostalji yaşayabilirsiniz.

Evde düzenlenecek bir define avı çocukların ilgisi çekecektir. Evin bir yerine kutu (içinde kitap, çikolatalar ya da ailece izleyeceğiniz bir film) saklayın. Çocukların bu define sandığına ulaşmasını sağlayacak ipuçlarını evin çeşitli köşelerine yerleştirin. Her ipucu notu bir sonraki ipucuna nasıl gidileceğini anlatır ve en sonunda ipuçlarını doğru çözen, defineye ulaşır.

Birlikte yemek hazırlamak, hem çocuğunuzla keyifli zaman geçirdiğiniz hem de yeni bilgi ve becerilerin öğrenildiği bir etkinliğe dönüşebilir. Çocukların en sevdiği bu mutfak işlerinin hamur açmak, köfte hazırlamak olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Evde çocuğunuzla birlikte dolapları düzenleyebilir, kütüphanenin tozunu alabilirsiniz. Çocuk hem beceri kazanır hem de sorumluluk paylaşmayı öğrenir.

Eğer aile fotoğraflarınız bir albümde düzenli olarak durmuyorsa ya da tekrar düzenlenilmesi gerekiyorsa bunu ailece yapmak eğlenceli olabilir.

Evdeki artık malzemelerden yeni bir oyuncak tasarlayabilirsiniz.