Yabancı Öğrenciler Türkiye’ye!..

Eğitim Güncel
Üniversitelerin yabancı öğrenci taleplerine Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) olumlu cevap geldi. "Mevcut sıkıntıların farkındayız." diyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, yabancı...
EMOJİLE

Üniversitelerin yabancı öğrenci taleplerine Yükseköğretim Kurulu’ndan (YÖK) olumlu cevap geldi. "Mevcut sıkıntıların farkındayız." diyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, yabancı öğrenci çekme konusunda bir paket üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Rektörlerin bu konudaki  görüşlerinin gündeme gelmesinin ardından konuşan Özcan, her ülkenin üniversite sınavını, Türkiye’de de geçerli sayacakları müjdesini verdi. YÖK Başkanı, yabancı öğrenciler için sağlayacakları imkanları şöyle özetledi: "Öncelikle öğrenci kendi ülkesinde uluslararası geçerliliği olan sınavlara girmişse bunu kabul edeceğiz. Bu yoksa kolaylaştırılmış bir Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS) ile Türkiye’de okuyabilecek. Bunun üzerinde uzun süredir çalışıyoruz. Ya yeni bir sistem geliştireceğiz ya da başka bir alternatif bulunursa kaldıracağız."

YÖK Başkanı, hükümetin komşularla sıfır sorun politikasını yükseköğrenim için de kullanmak istediklerini vurguladı. Suriye, Irak ve Suudi Arabistan’daki üniversitelerle yürütülen çalışmaları buna örnek gösterdi. Öğrenci ve öğretim elemanı değişimi, ortak araştırmalar ve projeler yürütülmesi, Türk dili veya Arap dili bölümlerine öğrenci ve hoca temini gibi çok sayıda çalışmayı komşu ülkelerle yapabileceklerini anlatarak, Güneydoğudakiler başta olmak üzere bu çalışmaların Türk üniversitelerine çok büyük katkı sağlayacağını vurguladı. Komşu ülkelerin binlerce öğrencisini yüksek lisans-doktora için ABD ve Avrupa ülkelerine gönderdiklerini ifade eden Prof. Özcan, bu öğrencileri Türkiye’nin rahatlıkla çekebileceğini söyledi. Gelecek öğrencilerin Türk ekonomisine büyük katkı sağlayacağının altını çizdi. Ülkeyi yabancı öğrencilerin cazibe merkezi yapmak için hazırladıkları paketin ayrıntılarından bahseden YÖK Başkanı, devlet üniversitelerinde yabancı öğrencilerden alınan harcın arttırılması ve bu ücretin üniversiteler tarafından rahat kullanılabilmesi konusunda çalışma yürüttüklerini aktardı. Parayı rahatça değerlendiren devlet üniversitelerinin yabancı öğrenci çekme konusunda daha istekli olacağını da belirtti.

KOMŞULARLA ÖĞRENCİ DEĞİŞ TOKUŞU YAPACAĞIZ

Yusuf Ziya Özcan, yabancı öğrenci sayısını artırmak için izleyecekleri yol haritası hakkında şu bilgileri verdi: "Öncelikle kendi ülkelerindeki ÖSS benzeri sınavı geçerli sayacağız. Öğrenci, uluslararası geçerliliği olan sınavlara girmişse bunu kabul edeceğiz. Bu da yoksa YÖS’ü kullanacağız. YÖS üzerinde uzun süredir çalışıyoruz. Ya sıkıntıları giderecek yeni bir sistem geliştireceğiz ya da başka bir alternatif bulunursa kaldıralım diyoruz."

Türkiye’deki üniversiteler arasında geçen yıl başlatılan Farabi programını (1-2 dönem öğrenci ve öğretim elemanı değişimi) komşu ülkeler için de geliştirebileceklerini duyuran YÖK Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Farabi’nin çerçevesini genişletip yurtdışına açabiliriz. Yurtdışından 1-2 dönem öğrenci gelip Türkiye’de okur, geri gider. Hem tanıtım olur, daha fazla öğrenci çekeriz hem de üniversitelerimize yeni bakış açıları getirir."