VGM burs başvurularında son 2 gün

Eğitim Güncel
Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) ilköğretim ve ortaöğretim ve üniversite öğrencilerine geçen yılda olduğu gibi bu yılda burs verecek. 15 Eylül’de başlayan burs başvuruları ise 30 Ekim’de 201...
EMOJİLE

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) ilköğretim ve ortaöğretim ve üniversite öğrencilerine geçen yılda olduğu gibi bu yılda burs verecek. 15 Eylül’de başlayan burs başvuruları ise 30 Ekim’de 2015 tarihinde son bulacak. VGM burslarından faydalanmak isteyen öğrencilerin bu tarihe kadar başvurularını gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde T.C. Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklama şöyle;

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu için başvurular 2015 – 2016 öğretim dönemi için 15 Eylül – 30 Ekim 2015 tarihleri arasında kurumumuz internet sitesi www.vgm.gov.tr üzerinden başvuru formu doldurulmak suretiyle alınacaktır. Söz konusu başvuru formunun nasıl doldurulacağını açıklamak, öğrencilere başvuru işlemleri sırasında yardımcı olmak amacıyla “2015 – 2016 Öğretim Dönemi Yükseköğrenim Bursu Başvuru Kılavuzu” hazırlanmıştır. Bu kılavuzu ve yukarıda belirtilen ilgili mevzuat hükümlerini okumadan başvuru yapmayınız. Başvuru sırasında başvuru formunu onaylayıp göndermeden önce bilgilerinizi mutlaka tekrar kontrol ediniz. Başvurunuzu onaylayıp gönderdikten sonra hiçbir şekilde başvuru bilgilerinizde değişiklik yapılmayacaktır.
 
30 Ekim 2015 tarihinden sonra alınan başvurular, doğruluk kontrolleri yapılarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği ve bu yönetmeliğin eki olan Yükseköğrenim Öğrenci Burs Yardımı Değerlendirme Kriterleri (Ek-2)’ye göre değerlendirilecektir.
 
Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından; sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere, Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine, okumakta oldukları eğitim kurumunda ek süre öğrenim gören öğrencilere, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere ve Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmemektedir.
 
Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs alan öğrencilere Kurumumuzca burs verilmediğinden, “Kurumumuz Burs Başvuru Sonuçları” Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs başvuru sonuçlarını açıklamasının ardından duyurulmaktadır. Burs başvurularının değerlendirme ve sonuç açıklama işlemlerine ait duyurular internet sitemizde yer alan DUYURULAR  (http://www.vgm.gov.tr/duyurular.aspx) alanından yapılacaktır.
 
2015 – 2016 öğretim döneminde burs almaya hak kazanan öğrencilere her eğitim öğretim dönemi boyunca 8 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) süreyle 200,00 TL burs yardımı yapılacaktır. 2015 – 2016 öğretim dönemi için şu an açık olan yükseköğrenim burs kontenjanı 1.154’dür.
 
Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları, okumakta oldukları eğitim kurumunun bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenecek olup öğrencilerin burs almaya devam ettikleri süre boyunca tüm iş ve işlemleri ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından takip edilecektir. Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı 25 tane Bölge Müdürlüğü bulunmaktadır. Bölge Müdürlüklerinin sorumluluk alanında bulunan illere ve Bölge Müdürlüklerinin iletişim bilgilerine www.vgm.gov.tr adresinden erişmek mümkündür.

 

Vakıflar Genel Müdürlüğünce 20.08.2013 tarih ve 28741 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda 2013-2014 öğretim yılında Yükseköğrenim Öğrencilerine burs verilecektir. 2- Burs başvuruları vgm.gov.tr web sayfamızdaki Yükseköğrenim Öğrenci Burs Yardımı Başvuru Formunu doldurmak suretiyle 15 Eylül- 30 Ekim tarihleri arasında yapılacaktır. 3- Burs hizmetinden; a) Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrenciler. b) Yabancı uyruklu öğrenciler. c) Polis Akademisi ile askeri okul öğrencileri. ç) Ek süre öğrenim gören öğrenciler. d) Yüksek lisans ve doktora öğrencileri. e) Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler. f) Örgün eğtimde öğrenim görmeyen öğrenciler. g) Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrenciler. faydalanamazlar; 5- Aynı aileden sadece bir öğrenciye burs verilir. 6- Başvuru sonuçları vgm.gov.tr web sayfamızda yayınlanacaktır. 7- Burs almaya hak kazanan öğrencilerin ödemeleri 01.01.2014 tarihinden itibaren yapılacaktır. Burs Başvuru Formu için tıklayınız
kaynak: https://www.on5yirmi5.com/haber/egitim/egitim-guncel/136966/vakiflar-genel-mudurlugu-bursu-icin-30-ekim-son.html