Üniversiteliler Dedektif Oluyor

Eğitim Güncel
Özel Dedektifler Derneği ile Kocaeli Üniversitesi arasında imzalanan protokolle, Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksekokulu Özel Güvenlik Koruma Bölümü Öğrencilerine haftada bir gün seçmeli ”Ö...
EMOJİLE

Özel Dedektifler Derneği ile Kocaeli Üniversitesi arasında imzalanan protokolle, Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksekokulu Özel Güvenlik Koruma Bölümü Öğrencilerine haftada bir gün seçmeli ”Özel Dedektiflik” dersleri verilecek.

Özel Dedektifler Derneği Genel Başkanı ve Maviay Dedektiflik Hizmetleri Şirketi sahibi İsmail Yetimoğlu yaptığı açıklamada, son yıllarda kişi ve kuruluşların hizmet taleplerinine bağlı olarak resmi dedektiflik hizmeti veren büroların sayısının arttığını söyledi.

Özel Dedektifler Derneği‘ne bağlı hizmet veren Türkiye genelindeki büro sayısının 20’ye çıktığını belirten Yetimoğlu, ancak bunlar arasında müşterilerden aldığı görevleri yerine getirmeyen, hayali rapor yazan, hukuki olarak mahkemelerce yasaklanmış görüntü ve ses cihazlarını satan ve bu cihazları kullanan 8’inin ihraç edildiğini bildirdi.

Dedektifliğin, bilinenlerin bilinmeyen, görünenlerin görünmeyen taraflarını somut delillerle ortaya çıkarmak olduğunu belirten Yetimoğlu, ”Türkiye’de internet ortamında kayıt dışı ve sadece telefon numarası vererek dedektiflik yapan kişi sayısı hayli fazla. Bu kişilerle ilgili olarak, hizmet vaadiyle vatandaşları dolandırdıkları iddiasıyla şikayetler alıyoruz. Vatandaşların bu kişilere karşı dikkatli olmaları gerekir. Dernek olarak bu konudaki şikayetleri değerlendirip adli makamlara bildirimde bulunuyoruz” dedi.

Dedektiflik hizmetlerinin uluslararası standartlara ulaştırılması amacıyla dernek olarak farklı çalışmalar yaptıklarını anlatan Yetimoğlu, şöyle konuştu:

”Merkezi İsviçre‘de olan Uluslararası Dedektifler Federasyonu’nu üyesi olan Özel Dedektifler Derneği’nin belli bir standartta hizmet sunmasını sağlamak amacıyla Mesleki Etik Kurallar ve Çalışma Yönetmeliğini yayımlayarak, üyelerimize imzalattık. Mevcut yasalar ve Medeni Kanuna aykırı hiçbir işi kabul etmiyoruz. Ayrıca hukuksal dayanağı olmayan talepleri de dikkate almıyoruz.”

Standartları daha üst seviyeye çıkarmak amacıyla geçtiğimiz günlerde Kocaeli Üniversitesi ile Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek Yüksekokulu Özel Güvenlik Koruma Bölümü Öğrencilerine haftada bir gün seçmeli (Özel Dedektiflik, Özel Dedektiflik Araştırma Teknik ve Metotları) konulu dersler vermek için protokol imzaladıklarını anlatan Yetimoğlu, ”Bunun için dedektiflik derslerinin eğitim notları oluşturuldu. Bu çalışmayla birlikte Türkiye’de artık eğitimli dedektifler hizmet vermeye başlayacak. Bu dersi alacak öğrencilere derneğimiz üyesi dedektiflik firmalarınca yaz dönemi staj imkanları sunulacak” diye konuştu.

Yetimoğlu, dernek olarak meslek içi eğitim çalışmaları yaptıklarını da sözlerine ekledi.