Üniversiteden Atılmak Tarih Oluyor

Eğitim Güncel
Özcan, bu konuda ellerinde bir taslak bulunduğunu ancak üzerinde biraz daha çalışacaklarını bildirdi. YÖK Genel Kurulu toplantısına verilen öğle arasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özcan, üni...
EMOJİLE

Özcan, bu konuda ellerinde bir taslak bulunduğunu ancak üzerinde biraz daha çalışacaklarını bildirdi.

YÖK Genel Kurulu toplantısına verilen öğle arasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özcan, üniversiteden atılmanın kaldırılacağı yönünde bir açıklaması olduğunun hatırlatılması üzerine, ”Evet, öyle bir şey üzerinde çalışıyoruz. Biz hiçbir şekilde (öğrencinin) okuldan alakasını kesmeyeceğiz. Bir öğrenci çeşitli nedenlerle eğitimini bırakırsa geri geldiğinde harcını biraz daha fazla almayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Özcan, ”Yıl sınırı olmayacak mı?” sorusunu, ”Hayır, yıl sınırı olmayacak. Hiçbir zaman okuldan atılmayacak, aynı Amerika’daki gibi” diye yanıtladı.

Bir gazetecinin ”Ömür boyu üniversite mi?” sorusu üzerine Özcan, şunları söyledi:

”Evet, ömür boyu üniversite ama hiç kimsenin onu yapacağını zannetmiyorum. Öğrencilerin büyük bir kısmı, yüzde 99’u bence yine aynı şekilde devam edecektir. Ama işte bir nedenden dolayı bırakmak zorunda olan insanları da biz okuldan atmayacağız. Bunun en büyük nedeni insanları atıyorsunuz, bunlar 3-5 yıl sonra çıkan afla tekrar geri geliyorlar. Geri geldiklerinde o ders ortadan kalkmış oluyor, dersin müfredatı değişmiş oluyor, hocası artık o okulda olmuyor. Büyük zorluklar çıkıyor. Üniversiteler için bunları ortadan kaldırmalıyız. İnsanları okuldan atmak çok da çağdaş bir şey değil.

Öğrenci kendi isteğiyle bırakabilir. Mesela der ki ikiden üçe geçtiğinde, ‘Ya bir sene dışarıda çalışayım ya da bir dünya turuna çıkayım…’ Ülkemizde böyle işler başlayacak tıpkı Amerika’da olduğu gibi. ‘İşte birazcık bazı işlerle uğraşayım, tecrübe edineyim, tekrar geri geleyim’ diye düşünebilir. O durumlarda böyle esnek bir sistem her halde herkesin işine daha çok gelir. Üniversiteleri koruruz en önemlisi.”

Özcan, bu konuda kanun taslağı hazırlanıp hazırlanmadığı yönündeki soru üzerine, ellerinde bir taslak bulunduğunu ancak üzerinde biraz daha çalışacaklarını bildirdi. Özcan, taslağı fikir almak için rektörlere yolladıklarını da kaydetti.

HARÇLAR KATLANACAK

”Mesela bir kişi, okulu bıraktıktan sonra 30 yaşında geri dönmeye karar verdi. 30 yaşına kadar harç ödemeyecek mi?” sorusunu Özcan, ”Geldiğinde iyi bir harç verecek. Yılların birikimini alırız herhalde. Aynı faizlerdeki gibi katlaya katlaya getiririz” diye yanıtladı.

Özcan, ”Af kalkıyor mu?” sorusuna karşılık, yasa tasarısının Meclisten geçmesi durumunda affa gerek kalmayacağını belirtti.

Özcan, ”Bundan sonra yıl sınırlaması kalkıp, kredi sistemi mi gelecek?” sorusuna ”Tabii bunu yapabilmek için kredileri takip edeceğiz” yanıtını verdi. Kredilerin her bölüm için farklı olup olmayacağının sorulması üzerine Özcan, ”Yok. Mesela ODTÜ’de hemen hemen her bölümün kredileri birdir” dedi.