Üniversite Sınavında ‘Eşitlik’ Müjdesi

Eğitim Güncel
YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniveristeye girş sınavında uygulanan katsayı farklarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Özcan, başörtüsü sorununa da değindi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, M...
EMOJİLE

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniveristeye girş sınavında uygulanan katsayı farklarıyla ilgili önemli açıklamalar yaptı. Özcan, başörtüsü sorununa da değindi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Meclise, katsayının hiç olmamasını sağlayacak bir tasarı sunduklarını belirterek, “Katsayıyı tamamen kaldırmayı ve öğrenciler arasında tam bir eşitlik sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Üniversitelerde türban ve kılık kıyafet serbestisine de değinen Özcan, ”Şimdi üniversitelerimizin neredeyse tamamında mesele halledilmiştir. 30-35 civarında hocamızın hala buna karşı duruşu var, onları yakından takip ediyoruz. Yakında bu mesele de hallolmuş olacak” diye konuştu.

Özcan, İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi akademik yılı ile Uluslararası Mehmet Akif Milli Birlik ve Bütünlük Sempozyumunun açılış töreninde yaptığı konuşmada, yeni akademik yılın bu üniversite ve Türkiye’deki diğer üniversiteler için hayırlı olmasını diledi.

ÜNİVERSİTE SAYISI 70’DEN 165’E ÇIKTI

Özcan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümetin katkılarıyla üniversite sayılarının artırıldığını vurgulayarak, dört yıl önce yaklaşık 70 olan üniversite sayısının bugün 165’e ulaştığını aktardı.

Üniversite sayısının artmasıyla kontenjan konusunun halledildiğini ifade eden Özcan, “Ancak hala üniversite öğretim üyesi bulmak gibi ciddi bir sorunumuz var” dedi.

’30-35 HOCA KALDI’

Özcan, kendilerinden önce katsayı konusunda öğrenciler arasında korkunç bir eşitsizlik olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

“Yaptığımız çalışmalarla herkesin kolaylıkla geçebileceği bir katsayı farkı üzerinde anlaştık. Meclise, katsayının hiç olmamasını sağlayacak bir tasarı sunduk. Katsayıyı tamamen kaldırmayı ve öğrenciler arasında tam bir eşitlik sağlamayı amaçlıyoruz. Kamuoyunda takdir toplayan bir başka icraatımız, başörtüsü ve kılık-kıyafet serbestisiyle alakalıydı. Bunu, üniversite özerkliğinin bir şartı olarak gördük ve yapılan uygulamayı hiçbir zaman tasvip etmedik. Şimdi üniversitelerimizin neredeyse tamamında mesele halledilmiştir. 30-35 civarında hocamızın hala buna karşı duruşu var, onları yakından takip ediyoruz. Yakında bu mesele de hallolmuş olacak.”

‘SON 4 YILDA YABANCI ÖĞRENCİ SAYISI ARTTI’

Türkiye’ye daha fazla yabancı öğrenci çekmek istediklerini dile getiren Özcan, “Son 4 yılda yabancı öğrenci sayısı 16 binden 26 bine çıkmıştır. Ancak bunu yeterli görmüyoruz, çünkü bizim dışarı yolladığımız öğrenci sayısı 50 bindir. Hiç olmazsa gidenle gelen öğrenci sayısını eşitlemeyi, daha sonra da bunu katlayarak devam ettirmeyi düşünüyoruz. Bu, vakıf üniversiteleri için hayati öneme sahiptir” diye konuştu.

Özcan, Öğretim Üyesi Yetiştirme Programından (ÖYP) da bahsederek, “Sayın Başbakanımız, bize verdikleri 5 bin kadronun yanında bu amaç için ilave 3 bin 500 kadro vermektedirler. Ülkemizin ihtiyaçları göz önüne alındığında, ki 20 bin öğretim üyesine ihtiyacımız var bugün itibariyle, ÖYP projemiz can simidi niteliğindedir” şeklinde konuştu.

Trt.net.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme