Eğitim Güncel

‘Üniversite değil, bölüm tercih edin!’

İyi bir üniversite kazanmak isteyen adaylar için tercih süreci başladı. 6 Temmuz’da başlayan zorlu tercih süreci 14 Temmuz’a kadar devam edecek. Tercih sürecinde adayların merak ettikleri soruları Eğitim Yazarı Sait..

‘Üniversite değil, bölüm tercih edin!’

İyi bir üniversite kazanmak isteyen adaylar için tercih süreci başladı. 6 Temmuz’da başlayan zorlu tercih süreci 14 Temmuz’a kadar devam edecek. Tercih sürecinde adayların merak ettikleri soruları Eğitim Yazarı Sait Gürsoy on5yirmi5.com için cevapladı.

İşte adayların iyi bir tercih için bilmesi gerekenler…

Bu sene bir yükseköğretim programına yerleşmek isteyen adayların iyi bir tercih yapmak için dikkat etmeleri gereken noktalar nelerdir?

Bu sene diğer senelerde olduğu gibi 30 tane tercih var. Adaylar kendilerine gelen Türkiye başarı sırasına göre bir önceki yılın Türkiye başarı sırasına bakarak tercih yapabileceklerdir. Burada adayların yapması gereken hadise –klasik anlamda söylüyorum-  kendisine gelen sıralama kaçsa onun bir miktar küçüğünü (üstünü) yukarı, çok miktar büyüğünü (altını) aşağı yazarak sıralama yapmasıdır.  

Peki adaylar seçecekleri üniversitelerde hangi kriterleri dikkate almalıdır?

Üniversitenin akademik kadrosu ve profesyonel kadrolarına, burslarına; bununla birlikte İngizlizce hazırlık sınıflarına, yurtdışına Erasmus’a gidişlerine, çift anadal, yan dal, bölüm değiştirme şartlarına, okul ve üniversitesi kulüplerine, staj yapma imkanlarıyla birlikte “yüksek lisans nasıl yapılır?” cümlesinin cevabını alıp aynı potada eritip ondan sonra tercih yapmaları gerekiyor. Benim onlara tavsiyem şu: “Adayların en çok istedikleri okulu yukarılara yazarak mutlu olmarında yarar var.”

Dikkat! Bu bölümlerin puan türü değişti 

Her sene olduğu gibi bu sene de yeni açılacak bölümler var.  Adayların yeni açılacak bölümleri tercih ederken nelere dikkat etmesi gerekir?

Adayların yeni açılacak bölümleri tercih ederken dikkat etmesi gereken şu: Eğer yeni açılan bölümün bir önceki yıldan örneği varsa o puanın alt ya da üstü gibi geleceğini düşünerek hareket etmeleri gerekiyor. Eğer örneği yoksa nereyi çok istiyorlarsa ona göre tercih yapabilirler.

“ADAYLAR İSTEMEDİKLERİ BİR BÖLÜMÜ YAZMAMALIDIRLAR”

Bazen adaylar açıkta kalmamak adına istemedikleri bölümleri tercih ediyorlar. Bu durumdaki adaylara neler tavsiye edersiniz?

Adaylar, istemedikleri bölümü tercih ederler ve bir bölümü kazanırlarsa bir sonraki yıl tekrardan sınava girdiklerinde –ister kayıt yaptırsınlar, ister yaptırmasınlar-  OBP’leri 0,6 ile çarpılır ve büyük bir puan kaybı yaşarlar. Ancak bu adayların şunu unutmaması gerekiyor; önümüzdeki yıl üniversite hazırlıkta dershane olayı söz konusu değil. O zaman kendilerine gelen başarı sırasını iyi değerlendirip kendilerine uygun bir bölüm kazanmaya çalışsınlar. Ama kesinlikle istemedikleri bir yeri yazmasınlar.

“ÜNİVERSİTEYE GÖRE TERCİH SON DERECE YANLIŞTIR”

Adayların tercih yaparken üniversiteye göre mi yoksa istedikleri bölüme göre mi tercih yapmaları gerekir?

Üniversiteye göre tercih son derece yanlıştır, çünkü üniversiteye göre istemediğiniz bir bölüme girip oradan mezun olduğunuzda, hayatta mutlu olamazsınız. İstediğiniz bölüm, istediğiniz üniversite varsa bu son derece mükemmel bir olaydır. Eğer çok istediğiniz bir üniversitenin istediğiniz bölümüne giremiyorsanız o zaman istediğiniz bölümü başka üniversitelerde tercih etmeniz gerekir. Yani üniversiteye göre tercih son derece yanlıştır.

On5yirmi5

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL