Türk Öğrenciler Beyaz Saray’da

Eğitim Güncel
Geleceğin şehri projesiyle ödül alan Türk okulu Pinnacle Academy‘nin öğrencileri, ABD Başkanı Barack Obama tarafından Beyaz Saray’da ağırlandı. Öğrenciler, Beyaz Saray Bilim Fuarı‘nd...
EMOJİLE

Geleceğin şehri projesiyle ödül alan Türk okulu Pinnacle Academy‘nin öğrencileri, ABD Başkanı Barack Obama tarafından Beyaz Saray’da ağırlandı.

Öğrenciler, Beyaz Saray Bilim Fuarı‘nda sergiledikleri ödüllü projelerini Obama’ya da tanıttı. Obama çalışmalarından dolayı tebrik ettiği öğrencilere ‘Şampiyonların, zaferlerini kutlamak üzere Beyaz Saray’da olmalarından memnun olduklarını’ söyledi.

Geleceğin Şehri ekibi, Şubat 2010’da Washington‘da gerçekleştirilen Geleceğin Şehri yarışmasında birincilik ödülüne layık görülmüş ve ülke genelindeki yarışmada Washington’ı temsil etme hakkı kazanmışlardı. Selin Altıntaş, Zehra Yılmaz, Nurbanu Şimşek ve Madina Khurishanova’dan oluşan ekip, kurdukları şehre ise ‘Yeshilist’ adını vermişlerdi.

DEPREME KARŞI PROJELER

Gülen cemaati okulunun Türk öğrencileri, muhtemel bir depremde evlerini kaybeden insanların uzun vadeli yerleşim alanı ihtiyacını karşılamak üzere projelendirdikleri Yeshilist şehrinde güneş enerjisi panelleri, rüzgar gücüyle çalışan topluluk merkezleri, mantardan tuğlalardan inşa edilmiş evler ve lego parçalarından oluşturulmuş kablolu trenler bulunuyordu. Türkiye’nin deprem felaketlerinden geçmişte zarar görmüş bir ülke olduğu gerçeğinden hareketle projeyi geliştirdiklerini belirten öğrenciler, Sim City4 Deluxe bilgisayar oyununu kullanarak şehrin dijital bir versiyonunu ve üç boyutlu bir maketini hazırlamışlardı.

Okul yönetimi ise yaptığı açıklamada böyle bir etkinliğe katılmanın kendileri için onur verici olduğunu ve etkinliğin okullarının eğitim ve bilime verdikleri önemi gösterdiğini aktardı.