TEOG’da öğrencileri en çok Matematik zorladı

Eğitim Güncel
Ortak sınavların bugünkü ilk oturumunda, Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ders yazılıları  yapıldı.  Sınav sonrası kendileriyle konuştuğumuz öğrenciler,  TEOG hakkın...
EMOJİLE

Ortak sınavların bugünkü ilk oturumunda, Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi ders yazılıları  yapıldı. 

Sınav sonrası kendileriyle konuştuğumuz öğrenciler,  TEOG hakkında kısa bir değerlendirmede bulundular. Öğrencilerin büyük çoğunluğu Matematik sorularının kendilerini zorladığını dile getirdi.

Öğrencilerden Hale Özkaya, “Matematik soruları zordu. Özdeşlikler sorulmadı, ağırlıklı olarak çarpanlara ayırma soruldu.  Din Kültürü dersinde Hinduizmden bir soru çıktı. Türkçe dersinde ise ağırlık paragraf sorularındaydı. Türkçe ve Din dersi matematikten daha kolaydı” açıklamasında bulundu. 

Öğrencilerden Metin Can Olğaç,  “Matematik soruları zordu, beklediğimiz sorular çıklmadı. Kareköklü sayılardan az soru çıkmıştı. Türkçe ve Din Kültürü sorularının daha kolaydı. Genelde paragraf soruları soruldu. Cümlenin öğeleri ve anlatım bozuklukları konularında yalnızca birer soru vardı. ” dedi. 

8. sınıf öğrencisi Ayşenur Elalmış, “Matematik soruları zordu, pek çok arkadaşım da benim gibi düşünüyor. Özdeşlikler konusundan soru gelmedi. Türkçe soruları basit tutulmuştu. Din Kültürü sorularını kolay buldum, ancak Budizm konusunu işlememize rağmen budizmden soru çıkmadı” dedi. 

8. sınıf öğrencisi Berkcan Işık şunları söyledi: “Sorular, müfredata uygun ve hazırlandığım tarzdaydı. Türkçe ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi sorularını zorlanmadan cevaplandırdım. Ancak Matematik dersi sorularında biraz zorlandım. Genelde iyi bir sınav geçirdiğimi düşünüyorum.” dedi.

Merkezi Sistem Ortak Sınavları ilk oturumlarına giren 8. sınıf öğrencisi Simay Keleş ise “Sınav soruları genelde zorlayıcı değildi ancak Matematik dersi sorularında biraz zorlandığımı belirtmek isterim. Matematik sınavındaki “Üçgenler” ve “Eğim” konularından çıkan sorular haricinde beklediğim ve hazırlandığım biçimde sorularla karşılaştığım bir sınav olduğunu düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

TEOG’un yarınki oturumda, fen ve teknoloji, TC inkılap tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil ders yazılıları gerçekleştirilecek. Her yazılıda 20 soru sorulacak. 

Sınavla ilgili değerlendirmelerde bulunan Uğur Dershaneleri Liselere Hazırlık Türkçe Bölüm Başkanı Feridun Çakı ise,  “Sınavda 8. sınıf müfredatına bağlı kalınmıştır. Kasım ayındaki Ortak Sınav’ın aksine; OKS döneminden beri Türkçe sorularında genel kural hâline gelen %80 “okuma”; %20 “yazma ve dil bilgisi” öğrenme alanlarına ait oransal dağılıma geri dönülmüştür” dedi.

Çakı, “Ortak Sınavların bir eleme sınavından çok yazılı sınav olduğu iddia edilmişti. Bu iddiayı geçerli kılmak için I. Dönem Türkçe Ortak Sınavı’nda öğrenme alanlarına ait kazanımların çoğunu eşit düzeyde taramaya çalışmışlardı. Ancak II. Dönem Sınavı’nda bu özen gösterilmemiştir. Örneğin, dil bilgisi kazanımlarında önemli bir yer tutan fiilin çatı özellikleri ve yazma alanına ait yazım kurallarıyla ilgili bir soru yoktur. Yapılandırmacı sorulara -özellikle görsel okuma- yer verilmemiştir. Ayırt edici, zor diye nitelenebilecek bir soru yoktur. Soruların tamamını doğru yapan öğrenci sayısı çok fazla olacaktır. Türkçe sorularının doğru ortalaması yurt genelinde geçen seneye oranla artacaktır.” açıklamasında bulundu.

Uğur Dershaneleri Liselere Hazırlık Matematik Bölüm Başkanı Ali Serdar Şeker; “Matematik testi MEB’in 13 Eylül 2013 tarihli yayın ve 3 Ekim 2013 tarihli güncellemesinde belirttiği konu kapsamlarına uygun olarak hazırlanmıştır. Birinci Dönem Merkezi Ortak Sınavların kapsamı olan konulardan sadece 3 soru yöneltilmiş, geri kalan sorular iki sınav arasında işlenen konulardan gelmiştir. İşlenen konuların yoğunluğundan dolayı 11 soru geometri, 9 soru da matematik kapsamındadır.

Öteleme-Yansıma-Dönme, Üslü Sayılar, Kareköklü Sayılar, Benzerlik, Kombinasyon, Pisagor Bağıntısı, Üçgenler, Cisimlerin Açınımları, Arakesit, Dar Açıların Trigonometrik Oranları, Özdeşlikler ve Rasyonel İfadeler, Birinci Dereceden Denklem ve Problemler, Olasılık, Koordinat Sistemi ve Eğim konularından sorular yöneltilmiştir. Seviye Belirleme Sınavlarının aksine Merkezi Ortak Sınavlarda temel bilgiyi ölçen soruların çoğunlukta olduğunu belirtmenin yanı sıra şekil uzay ve problem çözme konularında öğrencileri zorlayıcı soruların yer aldığını da belirtmek gerekir. Yapılandırmacı yaklaşım çerçevesinde sorular çok az sayıdadır. Sınav, genel olarak birinci dönemdeki sınava göre daha eleyici sorulardan oluşmaktadır. Bir konu hakkında öğrenciyi düşünmeden sonuca götüren sorulardan çok, yorum ve analiz yapmayı gerektiren sorular yer almaktadır. Bu da bizleri, yerleştirmelerde asıl sıralamayı bu sınavın oluşturacağı yorumuna götürebilir.” diye konuştu. 

Uğur Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Nazik Kösegil; “Ortaöğretim kurumlarına geçişte kullanılacak olan Merkezi Sistem Ortak Sınavlarının ikinci dönem ilk oturumları hem öğrenciler hem veliler için heyecanlı geçti. Sınav uygulamasına birinci dönem de katılan öğrencilerin bugün girdikleri sınavlara, daha rahat girdikleri gözlendi. Veliler ise öğrencilere göre daha çok heyecanlı ve gergindi. Veliler bu gerginliklerini öğrencilere yansıtmamalılar. Velilere önerim, öğrenciye bugün girdiği sınavlarla ilgili olumsuz yorum yapmamaları olacaktır. Bugün yaptıkları her olumsuz değerlendirme Salı oturumlarına yani yarına da olumsuz etki edecektir. Öğrencilere önerim ise bugün girdikleri sınavların olumlu ya da olumsuz muhakemesini bırakarak yarın yapılacak sınav oturumlarına kendilerini hazırlamaları.” dedi.