TEOG ve LYS tercih süresi yarın sona eriyor

Eğitim Güncel
6 Temmuz’da başlayan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) tercihleri ile ve yine 6 Temmuz’da başlayan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) tercihleri başvuru süresi yarın sona eriyor. TEOG Tercih Süre...
EMOJİLE

6 Temmuz’da başlayan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) tercihleri ile ve yine 6 Temmuz’da başlayan Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) tercihleri başvuru süresi yarın sona eriyor.

TEOG Tercih Süreci

6 Temmuz’da başlayan tercih işlemlerinde öğrenciler, 25 okul tercih edebilecek ve bu tercihlerini herhangi bir ortaokul müdürlüğüne onaylatmak zorunda olacak. Eğer öğrenciler, tercihinden memnun olmayıp tercih değişikliği yapmak istediklerinde de başvuruları yine aynı okula yapılacak.

TEOG tercih işlemi, okul müdürlüklerine onaylatıldıktan sonra tamamlanmış olacak. Tercih sonuçlarını adaylar 14 Ağustos 2015’te e-Okul üzerinden T.C. kimlik numaraları ve okul numaralarını girerek öğrenebilecekler. Boş kalan kontenjanlar ise yine 14 Ağustos tarihinde açıklanacak ve nakil işlemleri de 17-21 Ağustos, 24-28 Ağustos ve 31 Ağustos-4 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleştirilecek.

Üniversite Tercih Süreci 

6 Temmuz’da başlayan LYS tercih süreci 16 Temmuz’da sona erecek. LYS sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte bir yükseköğretim programına yerleşmek isteyen adaylar için ÖSYM http://www.osym.gov.tr sitesinden adaylar için tercih kılavuzu yayımladı.

Bir yükseköğretim programına yerleşmek isteyen adaylar, kılavuzda yer alan kurallar doğrultusunda tercihlerini yine ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri yapacaklar. Başvuru merkezlerinden ise herhangi bir tercih işlemi yapılmayacak. ÖSYM’ye posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak.

Sadece elektronik ortamda yapılacak tercihler işleme alınacak. Adayların kendilerine özel kişisel bilgi niteliğindeki T.C. kimlik numaralarını ve ÖSYM aday işlemleri şifrelerini özenle korumaları ve kimseyle paylaşmamaları gerekiyor.

T.C. kimlik numarasının ve ÖSYM aday işlemleri şifresinin başkaları ile paylaşılmasından oluşacak mağduriyetlerde adayın kendisi sorumlu olacak.

Adaylar, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresindeki açıklamalar doğrultusunda tercih işlemlerini tamamlayacaklar. Adaylar, belirtilen süre içerisinde aynı internet adresinden tercih değişikliği yapabilecek. Süre tamamlandıktan sonra tercihlerde değişiklik veya düzeltme yapılamayacak.

 

Üniversitelere tercih başvuru işlemleri yarın sona erecek. Tercihler yapılırken, ÖSYM’ninhttp://rehberlik.osym.gov.tr rehberlik sitesinden yararlanılabilecek.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme