Sorunlu Profösör Kalmayacak!

Eğitim Güncel
Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), Denetleme Kurulu’nun yapısında değişikliğe gidiyor. Akademik, mali ve idari olmak üzere üç alanda üniversitelerdeki denetimi sağlayan kurul, karar netleşirse, öğreti...
EMOJİLE

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), Denetleme Kurulu’nun yapısında değişikliğe gidiyor. Akademik, mali ve idari olmak üzere üç alanda üniversitelerdeki denetimi sağlayan kurul, karar netleşirse, öğretim üyelerine “psikolojik test” de yapacak. YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. İzzet Özgenç, onay verdiği proje için “üniversitelerde akademik yeterlilik sorunu” yaşandığını, bu proje ile öğretim üyelerinin yeterliliğinin de gözlemleneceğini belirtti.

‘SORUNLU OLANLAR VAR’

Prof. Dr İzzet Özgenç, uygulamayı hayata geçirme nedenlerini şöyle açıkladı:
“Bugün üniversitelerde psikiyatrik sorunu olan, profesörlük unvanına sahip olmakla beraber, psikiyatrik bakımdan özürlü olan insanlar var. Şu anda bu insanların psikiyatrik bakımdan özürlü olmasına rağmen akademik bakımdan ders vermesine engel olmamıza imkân tanıyacak hukuki bir düzenleme yok.

Disipline aykırı bir fiil olduğu zaman disiplin yönetmeliği devreye giriyor. Psikiyatrik özre sahip olmak, disiplin hükümlerinin uygulanması için bir hüküm oluşturmuyor. Üniversitelerin akademik bakımdan kalitesini artırmaya yönelik olarak bir denetim mekanizmasına ihtiyacımız var. Bu uygulama ile, kişi profesörlük unvanına sahip olsa bile, üniversitede ders vermesini uygun görmeyeceğiz.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme