Sınav kaygısından kurtulmanın 10 yolu

Eğitim Güncel
Kıdem için, kariyer elde etmek için, iyi bir okula girmek için ya da sınıf geçmek için sınava girenler dikkat! 10 adımda sınav kaygısını yenebilirsiniz. Öğrenme Terapisti Psikolog İnci Özkoray; günümü...
EMOJİLE

Kıdem için, kariyer elde etmek için, iyi bir okula girmek için ya da sınıf geçmek için sınava girenler dikkat! 10 adımda sınav kaygısını yenebilirsiniz.

Öğrenme Terapisti Psikolog İnci Özkoray; günümüzde sınav kaygısının çok yaygın bir fenomen olduğunu, büyük kaygıların, blokaj ve ket vurmaya kadar gidebildiğine dikkat çekiyor. Sınavda yaşanılan bu korkunun nedeninin ise, geçmişteki yaşantılar, ailelerin başarı baskısı, okul yıllarındaki travmalar, başkalarının anlattıkları olduğunu vurguluyor. Tüm bu faktörlerin ortaya çıkardığı başaramama korkusunun başarısızlığa götürdüğüne değiniyor. Özkoray; aşırı gerilim yaşandığı zamanlarda sinir hücrelerinin bilgi aktaramadığını, fiziksel olarak titreme ve soğuk terler döküldüğünü belirtiyor. Korkuyu üretenin insanın kendi beyni olduğuna göre, bu korkuyu da aynı beynin giderebileceğini söylüyor.

Öğrenme Terapisti Psikolog İnci Özkoray; sınav kaygısını azaltan 10 yolu şöyle anlatıyor:

1 Sınava iyi hazırlanmalısınız. Sınava ne kadar iyi hazırlanırsanız, kaygı o kadar az dayanak bulacak ve özgüveniniz artacaktır.
2 Sınav kaygısı pozitif yorumlamalısınız. Sınav kaygısının olumlu bir yönü de vardır. Bizim daha iyi hazırlanmamızı sağlar. Kaygının bu yönünü görebilenler kaygı ile daha barışık olur ve azalmasını sağlarlar.
3 Gevşeme egzersizleri yapmalısınız. Derin nefes alın ve bir hareket yaparak nefesinizi verin… Tekrar derin nefes alın, verin ve 6 -10 sn. arası nefesinizi tutun 1001’den 1006’ya kadar sayın ve tekrar nefes alın. 2 – 5 dakika arası bu nefes egzersizini yapın. Sakin ve gevşemiş olacaksınız. Gevşeme egzersizleri sınavda öğrenme kadar gereklidir, başa çıkma stratejisini geliştirir. Vücutta gerilim, kasılma azalınca korku azalır.
4. Sınavı önceden düşünmelisiniz. Bence bu sınav nasıl geçebilir? Bilmediğim bir soru gelirse ne yaparım? Bu sorular üzerinde düşünen kişi güven kazanır.
5. Negatif düşüncelere yer vermemelisiniz. Gerek ön düşünmede, gerek başka durumlarda kafanızda olumsuz düşüncelere yer bırakmayın. Kendi kendinize devamlı başaramayacağınızı söylerseniz korkuyu büyütürsünüz. Be nedenle devamlı pozitif düşünün.
6. Sınavı önceden deneyimlemelisiniz. Ön düşünceden de etkili olan şey sınavı bir oyun gibi önceden oynamaktır. Bir arkadaşınızla sınav oyunu oynayın, korkunuz azalacaktır.
7. Başarı baskısından kurtulmalısınız. Sınav kaygısı yüksek taleplerin, beklentilerin olmasından kaynaklanıyor olabilir. Seviyenizin üstünde talepler oluşturmuş olabilirsiniz. "Çok iyi bir sınav mı vermeliyim, yoksa orta seviyede mi?" "Başarısız bir sınav felaket mi olur?" Başarısızlık durumunda sakin kalabilecek kişilerin performansları yüksek olacaktır.
8. Sınav kaygısını fazla büyütmemelisiniz. Sınav kaygısına bazen bir diğer fenomen eşlik ediyor. "Sınavdan korkmaktan korkmak" özellikle sözlü sınavlarda sınavı yapanların kendisindeki korkuyu fark ederek olumsuz davranacaklarını sanmak da kaygıyı körüklüyor.
9. Kendi durumunuzun farkında olmalı ve bunu arkadaşlarınıza söyleyebilmelisiniz. Arkadaşlarına "Ben çok tedirginim, heyecanlıyım" diyebilmek.
10. Sınavdan hemen önce öğrenmemelisiniz. Son dakikaya kadar kitapların önünde oturmak stresi arttırır. En iyisi gezmek, müzik dinlemek veya sevdiğiniz bir şeyi yapmaktır.

Psikolog İnci Özkoray Kimdir?

Avusturya Lisesi’ ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ nden mezun oldu. 1974 yıllarında Frankfurt Pedogoji Enstitüsü Eğitim Araştırma ve Yenileme Projesin’ de (Innovationsprojekt) çalıştı. 1984 yılında Teşvikiye’ de SEDA ÇOCUK EVİ’ ni kurdu. WALDORF (Avusturya), MONTESSORİ ve STORYLINE eğitim yaklaşımlarını ve metodlarını kendi kültürel ve eğitsel bünyemize uyarlayarak bir senteze dönüştürdü ve 23 yıl boyunca binlerce çocuğa eğitim verdi. Yeteneklerin geliştirilmesi ve algı fonksiyonlarının çalıştırılması alanında Münih Anaokulu Direktörü Wolfgang Löscher ve Çocukta Estetik Eğitiminin duayeni Prof. Dr. Rudolf Seitz’ in yetenek geliştirme metodlarını uyguladı. 2004 yılından beri dikkat eksiklikleri ve lagasteni (disleksi) üzerinde Avusturya Legasteni Merkezi ile bağlantılı bilimsel çalışmalarını sürdüren Özkoray 2010 yılında Pedagog Ursula Günster Schöning ile ERFOR İSTANBUL DİSLEKSİ MERKEZİ’ ni kurdu. 19 Haziran 2010’da Disleksi Farkındalığı, 11-12 Aralık 2010′ da da AFS Metodu seminerlerini düzenlemiş olan Özkoray, iki çocuk sahibi.

haber7.com