Seçmeli Kürtçe’ye 700 öğretmen

Eğitim Güncel
İki üniversite toplam 700 öğretmen adayı kontenjanı açtı. Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım, “Bakanlık, yoğunlaştırılmış 3 aylık kursların verimli olmayacağını beli...
EMOJİLE

İki üniversite toplam 700 öğretmen adayı kontenjanı açtı. Artuklu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadri Yıldırım, “Bakanlık, yoğunlaştırılmış 3 aylık kursların verimli olmayacağını belirterek, 1 yıl tezsiz yüksek lisans programı uygulamamızı istedi ve ‘alabildiğiniz kadar aday alın’ önerisinde bulundu” dedi.

Eylüldeki yeni dönem için 500 kontenjan belirlediklerini, şubat döneminde 500 kontenjan daha açacaklarını söyleyen Yıldırım, “Seçmeli Kürtçe pilot uygulamalarla başlayacak ve hangi okullarda olacağına bakanlık karar verecek. 2013 Eylül’den itibaren bizim yetiştirdiğimiz öğretmenler hazır hale gelecek” dedi.

Yıldırım, bakanlığın adaylık şartlarını ise şöyle sıraladı: “Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilgiler ve Türkçe öğretmenliği bölümlerinden mezun olması ve ALES Sözel’den en az 55 alması gerekiyor.” Bingöl Üniversitesi’nden Nusrettin Bolelli ise 100 Kürtçe, 100 de Zazaca kontenjanı açtıklarını açıkladı.

Dinihaberler