Seçim Kanunu Değişiyor!..

Eğitim Güncel
Seçim güvenliğinden çevre kirliliğine kadar birçok düzenlemenin yer aldığı paketin en çarpıcı maddelerinden birisi, hava karardıktan sonra siyasi propaganda yasağını kaldırmaya yönelik. Düzenlemeye gö...
EMOJİLE

Seçim güvenliğinden çevre kirliliğine kadar birçok düzenlemenin yer aldığı paketin en çarpıcı maddelerinden birisi, hava karardıktan sonra siyasi propaganda yasağını kaldırmaya yönelik.

Düzenlemeye göre açık yerlerde propaganda süresi güneş battıktan sonraki iki saat devam edebilecek. 1960’tan beri var olan yasağa bugüne kadar birçok siyasetçi takıldı. Süleyman Demirel‘den Bülent Ecevit‘e, Turgut Özal’dan Recep Tayyip Erdoğan‘a kadar birçok lider ve siyasetçi, yasağı delmekle suçlandı. Bu nedenle dokunulmazlıklarının kaldırılması istendi. Halen yasağa uymadığı gerekçesiyle 68 milletvekilinin dokunulmazlık fezlekesi Meclis’te bekliyor.

Hava karardıktan sonra siyasi propaganda yapma yasağı 1960 yılında getirildi. Yasak, hitabeti ve nükteleriyle ün yapan eski CMKP lideri merhum Osman Bölükbaşı’nın saatler süren konuşmasına karşı tedbir olarak konulmuştu. Yasanın mimarı olan İpek, Zaman’a yaptığı açıklamada, "Teklif, YSK’nın da tespiti olan, seçim güvenliğinden çevre temizliğine kadar bir dizi aksaklıkları düzeltmeye yönelik. Vatandaşlarımız güven içinde sandığa gidebilecekler." dedi. Teklifte ‘Kürtçe propaganda’ ise yer almadı. 28 maddeden oluşan kanun teklifinde öngörülen diğer değişikler şöyle:

Nüfus cüzdanında TC Kimlik No’su olmayanlar da oy kullanabilecek. Bu kişilerin seçmen bilgi kâğıdını resmî kurumlara ibraz ettirmesi yeterli olacak.

Seçim sandıkları şeffaf olacak. Sandığa atılan oy pusula zarfları görülebilecek.

Pusulalar renklenecek. Siyasi partilerin kurumsal renkleri seçim pusulasının üzerinde görülecek.

Sandık başında cebir ve şiddetle oy verdirmeye çalışanlara 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.

Oylar, sandık kurulu başkanı tarafından yüksek sesle iki defa sayılacak.

Siyasi partilerin ve adayların afişleri, posterleri gelişigüzel asılamayacak. İl, ilçe binaları, miting meydanı gibi belirlenecek sınırlı yerlere asılabilecek.

Teknolojik gelişmeler yasaya uyarlanacak. Elektronik posta, SMS yoluyla propoganda yapılabileceğine yönelik düzenleme yasada yer alacak.

Seçmene dağıtılacak hediyelerin değeri 5 YTL‘yi geçemeyecek.

Emniyet kuvvetleri ise oylarını seçim esnasında görev başında olduğu yerlerde kullanabilecekler.