ÖSYM de Sınavı Geçemedi!

Eğitim Güncel
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ve Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvurularının aynı günlere denk gelmesi ÖSYM‘nin sistemini kilitledi. Çok sayıda kişinin aday old...
EMOJİLE

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ve Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvurularının aynı günlere denk gelmesi ÖSYM‘nin sistemini kilitledi. Çok sayıda kişinin aday olduğu KPSS ve DGS için başvuru süreleri uzatıldı. LYS’ye başvurular ise dün sona erdi. Ancak ÖSYM, LYS için daha önce 17.00’de sona ereceğini duyurduğu başvuruları, saat 23:59’a kadar kabul etti. Öğrenciler tüm gün ÖSYM ve bankalar önünde kuyruklar oluşturdu. KPSS ve DGS başvuruları ise 25 Mayıs’ta sona erecek.

LYS, KPSS ve DGS‘ye olan başvuruların süreleri dün akşam saatlerinde yeniden uzatıldı. Bankalara ÖSYM‘nin sistemi tıkandığı için ödeme yapamayan öğrenciler, ÖSYM’nin telefonlarını da kilitledi. ÖSYM‘de kurum içi telefonlar ve bilgisayarlar da bir süre devre dışı kaldı. ÖSYM bilgi işlem servisi tüm gün olağanüstü çalışmayla sistemi hızlandırmaya çalışsa da yoğun talep nedeniyle sistem hızlandırılamadı. ÖSYM‘ye gelenlerin birçoğu ise iki saati aşkın bir süre beklemelerine rağmen kayıtlarını yaptıramadı. Başvuruların çok olması, nedeniyle bekleyen öğrencilerin mağdur olmasına neden oldu.

ÖSYMden yapılan yazılı açıklamada da, LYS, KPSS ve DGS‘ye girecek olan adayların bilgisayar sistemlerindeki tıkanıklık sebebiyle sınav ücreti yatırma ve başvuru işlemlerinde bazı zorluklarla karşılaşıldığı belirtildi. Bu nedenle, KPSS ve DGS sınavları için başvuruların ve banka işlemlerinin bugün saat 10:00’a kadar durdurulduğu ve bu saatten sonra yeniden başlanacağı ve 25 Mayıs’a kadar süreceği açıklandı.