ÖSS’de Ek Puan İster misiniz?

Eğitim Güncel
TÜBİTAK tarafından düzenlenen proje yarışmasında dereceye girenlere ÖSS’de ek katsayı uygulanacak. Adana’da bölge illerinden gelen liseliler, 88 projeyle dereceye girmek için ter döküyor. ...
EMOJİLE

TÜBİTAK tarafından düzenlenen proje yarışmasında dereceye girenlere ÖSS’de ek katsayı uygulanacak.

Adana’da bölge illerinden gelen liseliler, 88 projeyle dereceye girmek için ter döküyor. Finali Ankara’da yapılacak yarışmada dereceye girenler ÖSS‘de ek katsayı uygulamasından yararlanacak. Ayrıca 3 bin TL ve Cumhuriyet altınıyla da ödüllendirilecek.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Sakıp Sabancı Spor ve Sergi Sarayı’nda "TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Araştırma Projeleri Yarışması" açılış töreni yapıldı. 23-26 Mart tarihleri arasında tanıtılacak projeler sonrası ödül töreni yapılacak.

Etkinlikte konuşan ÇÜ Rektörü Prof. Dr. Alper Akınoğlu, bölge illerinin katıldığı proje yarışmasını TÜBİTAK ile birlikte düzenlemekten mutlu olduklarını söyledi. Akınoğlu, " Ülkemizin geleceği Atatürk’ün dediği gibi ilimde ve fendedir. Gençleri bilime yönlendirmek teşvik etmek bizim en asli görevimizdir. Bu yıl ki proje başvuru sayısı geçen yıldan daha çok olması öğrencilerimiz ve danışman öğretmenlerimize yarışmanın yararlılığının iyi anlattığımızı gösteriyor. Türkiye’de 12 bölgeden 12 finalist öğrenciyle en yüksek sayıda finalist öğrenciyi Ankara’ya gönderecek olmamız bizi ayrıca gururlandırıyor." dedi.

TÜBİTAK Adana Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Tuncay Yılmaz ise geçmişte proje yarışmalarının Ankara’da yapıldığını hatırlatarak, "İlk defa 2005 yılında Türkiye’de 8 bölgede eleme yarışmaları düzenlenmeye başladı.

Bölgemizde toplam 432 proje ile öğrencilerimiz müracaatta bulundu. Bunlardan 88 tanesi burada sergilenmesi uygun görüldü. 88 projeden 21 tanesi jüri tarafından belirlenecek. Bu projeler ise 29 Nisan – 4 Mayıs 2010 tarihinde Ankara‘da yapılacak final yarışmasına katılacak." şeklinde konuştu.

Coğrafya dalının ilk defa yarışmaya dahil edildiğine dikkat çeken Yılmaz, proje değerlendirmesinde 24 öğretim üysenin görev aldığını kaydetti. Prof. Dr. Tuncay Yılmaz, begenilen 21 projenin TÜBİTAK tarafından 500’er TL ile ödüllendirileceğini vurgulayarak, "Ankara’da yapılacak proje yarışması sonrası dereceye giren öğrenci ve danışman öğretmenlere, birinciye 3 bin TL, ikinciye 2 bin 500 TL ve üçüncüye de 2 bin TL verilecek. Teşvik ödülü alanlara da bin 500 TL takdim edilecek. Proje yarışmasında derece yapan öğrencilere de ÖSS’ye girdikleri yıl bir defaya mahsus olmak üzere yarışmada aldıkları dereceye orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanacak. " ifadesini kullandı.