Ölümüne Yarıştılar!..

Eğitim Güncel
Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) yetenek sınavı, öğrencilerin güneş ve sıcak havadan etkilenmemeleri için sabah 06.00′da başlatıldı. Atatürk Stadyumu...
EMOJİLE

Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) yetenek sınavı, öğrencilerin güneş ve sıcak havadan etkilenmemeleri için sabah 06.00′da başlatıldı.

Atatürk Stadyumu‘nda, 10 öğretim görevlisinin gözetiminde gerçekleşen yetenek sınavları adayların sıcak havadan etkilenmemesi için saat 06.00’da başlatılmasına rağmen bazı öğrencilerin etkilendiği gözlendi.

122 kız öğrencinin katıldığı 800 metre koşuda, adaylardan bazıları baygınlık geçirdi. Yarışı tamamlayamayan adaylar da gözyaşlarını hakim olamadı. Baygınlık geçiren öğrencilere, öğretim görevlileri ve sağlık ekibi müdahale etti.

MKÜ BESYO Müdürü Doç. Dr. Aydıner Kalacı, yaptığı açıklamada, bu yıl BESYO‘ya 50’si kız toplam 150 öğrenci alacaklarını söyledi.

Yetenek sınavlarına 122 kız öğrencinin başvurduğunu ifade eden Kalacı, okula alınacak öğrencilerin BESYO‘ya girebilmeleri için 800 metre koşuyu 3 dakika 45 saniyenin altında tamamlaması gerektiğini kaydederek, şunları kaydetti:

”Öğretmenlik bölümüne 60, antrenörlüğe 30, spor yöneticiliğine 30 ve rekreasyona da 30 olmak üzere toplam 150 öğrenci alacağız. Yetenek sınavına başvurularımız bu yıl çok arttı. Adayların sıcak havadan etkilenmemesi için koşularımızı sabah 06.00’da başlatıyoruz. Öğle saatinden önce de aşırı sıcak ve güneş nedeniyle koşuyu bitirmeye çalışıyoruz. Dün sabah erken saatte yapılan erkekler etabına 522 aday, bugün yapılan kızlara da 122 kişi katıldı. MKÜ’yü her geçen yıl daha çok öğrenci tercih ediyor.”

Sınava, 7 kız öğrencinin girmediğini, 10 kişinin de başarısız olduğunu belirten Kalacı, bundan sonraki etaplarda beceri koordinasyon ve 60 metre koşularının yapılacağını kaydetti. Kalacı, sınavların 3 Eylül Perşembe günü sona ereceğini sözlerine ekledi.