Okullar Açılıyor, Servis Ücretleri Cep Yakıyor

Eğitim Güncel
Öğrenciler, yeni eğitim döneminin heyecanını yaşarken veliler de okul alışverişi ve servis aracı telaşında. 1 milyonu aşkın öğrenciyi taşımaya hazırlanan on binlerce servis aracı ise eksikliklerini gi...
EMOJİLE

Öğrenciler, yeni eğitim döneminin heyecanını yaşarken veliler de okul alışverişi ve servis aracı telaşında. 1 milyonu aşkın öğrenciyi taşımaya hazırlanan on binlerce servis aracı ise eksikliklerini gidermeye çalışıyor. Bu yıl Ankara’da 5 bin 500, İstanbul’da 12 bin, İzmir’de ise 2 bin 500 servis aracı trafikte olacak. Servis taşımacılığında 140 liralık en yakın mesafe ücreti ile İstanbul başı çekiyor. Onu, 108 lira ile Ankara, 95 lira ile İzmir ve 90 lira ile Bursa takip ediyor. İstanbullu şoförler, pahalılığı yoğun trafikte fazla sefer yapamamalarına bağlıyor.
 
Türkiye genelinde yaklaşık 180 bin servis aracının bulunduğunu belirten İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, şehirde 12 bin servis aracının yaklaşık 80 bin öğrenciyi taşıyacağını söyledi. Metropolde 0-3 kilometre olan kısa mesafede ücretin 140’tan başlayıp 325 liraya kadar çıktığını ifade eden Öztürk, ilköğretim ve okulöncesi için ilave olarak aylık 35 lira rehberlik hizmet bedeli alacaklarını kaydetti. Öztürk, "Hazırlıklarımızı tamamladık. Konforlu ve huzurlu bir hizmet vereceğiz. İnşallah kazasız, belasız bir eğitim öğretim yılı geçirmek istiyoruz." dedi.
 
Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın da servis araçlarının hizmete hazır olduğunu dile getirdi. Öğrenci taşımacılığında servislerin en güvenli araç olduğuna işaret eden Apaydın, "16 milyon öğrenci var, bu da nüfusun beşte birine tekabül ediyor. Yeni yönetmeliklerle servis taşımacılığı iyi bir yere geldi, birçok ülkeden daha iyi durumdayız." diye konuştu.
 
Yeni ders yılı öncesi Emniyet Genel Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi de tedbirlerini artırdı. Okullarda ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği de uyulması gereken kurallar konusunda öğrenci ve şoförleri uyardı: "Servis aracında emniyet kemerlerinizi takın. Trafik kurallarına uyun. Zamanında servise binmeyen öğrenciler yüzünden geç kalsanız bile hız yapmayın."
 
Korsan servise dikkat!

Öğrenci servisi olarak kullanılacak araçlar her yıl belediyeden vize almalı. ‘Okul taşıtı’, ‘Dur’ gibi levhaları bulunmalı. Emniyet kemeri ve çocukların dışarıya sarkmaması için camlarında ızgaralar olmalı. 30 Kasım 2010’dan sonra üretilen araçlara kamera sistemi ve 3’lü emniyet kemeri takılmalı. Araçlarda, anaokulu ve ilköğretim öğrencilerine rehber öğretmen eşlik etmeli. Demir aksamlar yumuşak malzemeyle kaplanmalı. İstanbul dışında korsanlara karşı araç plakalarının S veya C harflerini taşımasına dikkat edilmeli.
 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi