Öğretmenler İyi Bir Rol Model mi?

Eğitim Güncel
Üç ay önce hayata geçen kapalı mekanlarda sigara içme yasağı eğitim sezonunun açılmasının ardından okullarda da uygulanmaya başlandı. Tiryaki öğretmenler, öğrencilerin sigara içtikleri yerleri keşfett...
EMOJİLE

Üç ay önce hayata geçen kapalı mekanlarda sigara içme yasağı eğitim sezonunun açılmasının ardından okullarda da uygulanmaya başlandı.

Tiryaki öğretmenler, öğrencilerin sigara içtikleri yerleri keşfetti! Alışkanlıklarından vazgeçemeyen tiryaki öğretmenler teneffüslerde okul dışına çıkıp sigara içmeye başladı. Pedagoglar bu manzaranın öğretmeni rol model alan öğrenciye kötü örnek teşkil ettiği görüşünde.

Tiryaki öğretmenler ise kendilerini savunuyor. Sigara içebilecekleri bir alanın kalmadığını belirten öğretmenler, "Kötü örnek olduğumuzu biliyoruz fakat sigarayı bırakmaya niyetimiz yok." diyor ve ekliyor: "Sigara odaları kapanmadan önce öğrenciler sigara içtiğimizi görmüyorlardı; ama şimdi hepsi öğrendi, çünkü olur olmaz yerlerde sigara içmeye başladık."

Sigara içen yöneticilerin bulunduğu okulların bir kısmı yasağa uymayarak duman odaları oluştururken yasağa riayet eden okulların çevresinde bugünlerde sigara içen öğretmen manzarası dikkat çekiyor. Okul müdürleri, öğretmenlerin fırsat bulamamasından dolayı sigara içme oranının yarı yarıya azaldığını söylese de veliler, ders aralarında okul çevresinde sigara içmeye koşan öğretmenlerin, çocuklarına kötü örnek olduğu gerekçesiyle şikâyetçi.

"Kızım öğretmenlerini bizden daha çok örnek alır, onların bir dediğini iki etmez." diyen öğrenci velisi Hatice Yıldırım, kızının öğretmeninde gördüğü bu kötü alışkanlığın örnek aldığı insan portresini zedeleyeceğini söylüyor. Yıldırım, öğretmenini göre göre zamanla sigara içmenin normal bir durum olduğunu düşünecek olan kızının, öğretmenlerine olan güveninin kırılmasını istemediğini ifade ediyor. "Derste sigaranın zararlarını anlatıp teneffüste sigara içen bir öğretmen ne kadar inandırıcı olur?" diyen öğrenci velisi Zehra Hanım, çocuğunun evde kalemi sigara yaparak oyun oynadığını söylüyor. Veliler, yaklaşan kış mevsimiyle birlikte sigara içmek için uğraş veren öğretmenlerin bu sıkıntısının eğitimi ve çocukları etkileyeceğini de düşünüyor.

Öğrencinin, öğretmeni model aldığını vurgulayan pedagog Sevil Gümüş, öğretmeni sigara içerken gören öğrencinin ‘öğretmenim de sigara içiyor, demek ki sigara içmek kötü bir şey değil’ algısına sahip olacağını vurguluyor.

Sigara okul bahçesi, kazan dairesi, arabada içiliyor

Sigara içmeyen öğretmenlerin ise yasaktan memnun olduğu gözlenirken okul tuvaletlerinde, otoparklarında, kazan dairelerinde sigara içen öğretmenlerin yanı sıra ders arasında arabasına atlayıp uzaklaşarak sigara içen öğretmenler de söz konusu. Sigara tiryakisi öğretmenler, okul bahçesinin dışına çıkarak sokaklarda sigara içerken, okula en yakın kahvehane ve kafeteryaları da bu amaçla kullanıyor. Pedagog Sevil Gümüş, öğretmenin köşe bucak sigara içmesinin öğretmene duyulan saygıyı azaltacağını belirterek, üzerine sigara kokusu sinmiş bir öğretmenin öğrenci için de itici bir hal alacağını söylüyor. Öğrencilerin kendisini gördüğü bir ortamda sigara içen öğretmenin özsaygısını kaybedeceğini aktaran Gümüş, öğrencilerin de öğretmene duyduğu saygıyı, farkında olmadan yitireceğini ve bu olumsuz davranışın model alınacağını ifade ediyor.

Öğretmenler iyi bir model olmalı

Öğretmen Belkıs N., "Mesleğinin öneminin farkında olan bir öğretmen, bu alışkanlıktan vazgeçmenin yollarını aramalıdır. Sigarayı bırakmaya yardımcı birçok sağlık hizmeti var. Bu mesleğin kutsallığı sigaraya kurban gitmemelidir." diyor. Pedagog Aykut Akova da okul çevresinde sigara içen öğretmenlerin görüntüleriyle karşılaştığını belirtiyor. "Öğretmen, anne-babadan çok daha önemli bir modeldir." diyen Akova, "Hangi yaş grubunda olursa olsun öğrenciler, modeli taklit ederler. Sigara içen öğretmen kendisini gören öğrencinin gözünde değerli sıfatını yitirir." şeklinde konuşuyor.

Sigara içmek için yer arayan öğretmenler, öğrencilerin de espri konusu haline geldi. Öğretmenlerini elinde sigarasıyla okulun otoparkında ya da okulun çevresindeki kafelerde yakalayan liseli öğrenciler, artık hocalarının kendi gizli mekânlarında sigara içtiğini dile getiriyor.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız ise bu tablo karşısında öğretmenlerin sigara içmesi konusunda herhangi bir projelerinin olmadığını ve öğretmenlerin örnek olması gerektiğini söyledi.