‘Öğretmenin Sınırı Yok’

Eğitim Güncel
Gelecek kuşakların, yaşadıkları çağa ayak uydurabilmelerinin nitelikli öğretimle mümkün olacağına inanan Garanti Bankası Öğretmen Akademisi Vakfı, 25 bin öğretmeni eğitecek. Merkezi İstanbul’da ...
EMOJİLE

Gelecek kuşakların, yaşadıkları çağa ayak uydurabilmelerinin nitelikli öğretimle mümkün olacağına inanan Garanti Bankası Öğretmen Akademisi Vakfı, 25 bin öğretmeni eğitecek.

Merkezi İstanbul’da bulunan ve öğretmenlerin mesleki ve kişisel gelişimine destek verecek faaliyetlerde bulunmayı, öğretmenlerin toplumun gözünde hak ettikleri konuma ve değere ulaşmalarına, gelecek nesilleri en yetkin şekilde yetiştirecek donanımda olmalarına destek vermeyi amaçlayan Garanti Bankası Öğretmen Akademisi Vakfı’nın ilk projesi olan ‘Öğretmenin Sınırı Yok’kapsamında 2010 yılında 25 bin öğretmen eğitim alacak.

Vakfın hedefi, öğretmenlerin, 21’inci yüzyılın insan becerileri olan entelektüel birikim, mesleki birikim, duygusal ve sosyal gelişimlerini bilgi ve iletişime odaklamak, böylece bilgiyi değil öğrenmeyi öğreten öğretmenler yetiştirilmesine katkıda bulunmak.

Garanti Bankası’nın, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyle hayata geçirdiği “Öğretmenin Sınırı Yok” projesi, nisan ayında 1.200’ü aşkın öğretmen ve okul yöneticisinin katıldığı pilot çalışmayla başladı. İlk eğitimlerin mayısta verildiği proje kapsamında beş yılda, Türkiye’de ilköğretim düzeyinde görevli 100 bin öğretmen, yönetici ve müfettişe, gönüllü ve ücretsiz olarak yüz yüze hizmet içi eğitim verilmesi hedefleniyor.

Eğitim sürecinin, bireyi yaşama hazırlayan bir araç değil, yaşamın ta kendisi olduğuna ve bir ömür boyu sürmesi gerektiğine dikkat çekmek isteyen Garanti, öğretmenlerin bildikleriyle yetinmeyen, üstlendikleri önemli sorumluluğu yerine getirirken hiçbir engel tanımayan, daha da iyisini yapmaya odaklanmış kişiler olduğunu ifade etmek amacıyla projenin adını ‘Öğretmenin Sınırı Yok’ olarak belirlemiş.

Çağdaş, demokrat, aydın, üretken, özgüveni ve hoşgörüsü yüksek, yaşam boyu öğrenmeyi ve kendini yenilemeyi ilke edinmiş, kendisiyle ve çevresiyle barışık, eleştirel düşünebilen, düşüncesini uygar bir şekilde ifade edebilen öğretmenler çoğaldığı zaman, öğrenmeyi temel gereksinim olarak gören nesillerin yetiştirilebileceğine inandıklarını söyleyen Öğretmen Akademisi Vakfı Kurucusu Kayhan Karlı, bu projeyle sorgulayan, eleştirel düşünebilen öğrenciler yetişmesine katkıda bulunacaklarını belirtiyor.

Eğitim programları

“Öğretmenin Sınırı Yok” projesi kapsamında gerçekleştirilen eğitimlere katılım gönüllülük esasına dayanıyor ve eğitimlerden ücret alınmıyor. Eğitim programı, cuma-cumartesi-pazar günleri yapılan toplam 2,5 günlük yüz yüze eğitimlerin yanı sıra, sanal öğrenme ortamı eKampüs’ten bir yıl boyunca takip edilecek e-öğrenme eğitimlerini kapsıyor. İlköğretim düzeyinde görev yapan öğretmen, yönetici ve müfettişlerin kişisel ve mesleki gelişimlerine yönelik hazırlanan yüz yüze eğitimler, “İletişim Becerileri”, “Sınıf Yönetimi” ve “Ölçme-Değerlendirme” olmak üzere üç modülden oluşuyor. Yüz yüze eğitimlere başvurular www.orav.org.tr adresinden yapılıyor. Eğitimlere öğretmenler bireysel olarak değil okul olarak katılabildiği projede, başvuru yapan okul bünyesinde görevli ilköğretim düzeyindeki tüm eğitimci ve yöneticiler, eğitimlerden yararlanabiliyor. Eğitim grupları en fazla 25 kişiden oluşuyor.