Öğretmen Adayları Müjde!

Eğitim Güncel
Bakan Çubukçu, Başkent Öğretmenevi’nde düzenlenen, yurtdışındaki Türk çocuklarının eğitimlerine yönelik Uzaktaki Yakınlarımız Projesi paneline katıldı. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlaya...
EMOJİLE

Bakan Çubukçu, Başkent Öğretmenevi’nde düzenlenen, yurtdışındaki Türk çocuklarının eğitimlerine yönelik Uzaktaki Yakınlarımız Projesi paneline katıldı. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çubukçu, Eylül ayında 15 bin öğretmen atayacaklarını belirterek, ‘Bunların yaklaşık 10 bini sözleşmeli olacak, 5 bini de kadrolu olarak atanacak. Bu bizim Maliye’den daha önce aldığımız kadrolardı. Biliyorsunuz benim Bakan olarak bir açıklamam var, ‘Bundan sonra sözleşmeli öğretmen almayacağız’ diye. Bu ağustos sürecinden sonra ikinci etap sözleşmelileri kadrolu olarak alacağız. 31 Ağustos-11 Eylül 2009 tarihleri arasında başvurular yapılacak, 14 Eylül 2009 tarihinde ise atamaları yapılacak ve internet yoluyla duyurulacak!’ açıklamasında bulundu. Çubukçu, kadroların büyük bir çoğunluğunun okul öncesi eğitim için ayrılacağını belirtti.
 

Bu ay içinde gerçekleştirilecek olan öğretmen atamaları, okul öncesi öğretmenlerinin yüzünü güldürecek. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu‘yu ziyaret eden bir grup öğretmen, atamalarla ilgili taleplerini dile getirmişti. Öğretmenler, Bakan Çubukçu’nun da kendilerine atamalarıyla ilgili müjde gibi tüyolar verdiğini belirterek, atanacak olan 16 bin öğretmenin 8 bininin okul öncesi öğretmeni olacağını ifade etti.
 

MALİ SIKINTILAR ENGEL
Bakan Çubukçu’dan bu yıl herkesin atanmasını talep ettiklerini belirten öğretmenler, Çubukçu’dan ‘mali sıkıntılar olduğu ve kaynak ayrılamayacağı’ yanıtını da aldıklarını söylediler.