Öğretmen Adayları MEB’e Tepkili

Eğitim Güncel
Haber:Zuhal Erkek-Sümeyye Ezer Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu 2 Haziran’da yaptığı açıklamada, Temmuz ayında 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağını duyurmuştu. Bu açıklaman...
EMOJİLE

Haber:Zuhal Erkek-Sümeyye Ezer

Eski Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu 2 Haziran’da yaptığı açıklamada, Temmuz ayında 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağını duyurmuştu. Bu açıklamanın ardından seçime 10 gün kala Nimet Çubuk’nun atama sözü verdiği 15 bin sözleşmeli öğretmen sayısından sadece 6 bin 575’inin atanacağı açıklandı. Bu açıklama medyada yer alıp, tepkiler artınca iddialar dün MEB tarafından yalanlandı. Fakat, MEB’in yalanlanması öğretmen adaylarını ikna etmeye yetmedi. Öğretmen adayları kaygılarının giderilmediğini belirtirken, MEB’e tepki gösterdi.

MEB’in bu açıklamasını öğretmen adaylarının yanı sıra Özgür Eğitim Sen, Eğitim Sen, Eğitim-Bir-Sen ve bir çok sendikalardan tepki aldı. Yapılan açıklamalarda, bu durumun öğretmen adaylarında tamamen hayal kırıklığına sebep olduğu ve atama bekletmelerinin zaman ve insan kaybına neden olabileceği belirtildi. İktidarın biraz daha fazla sorumlu olması gerektiği ve atama bekleyen gençlerin gelecek hayatlarıyla planlarını bu atamaya göre yaptıkları söylendi. Yeni kurulacak kabineden ve Milli Eğitim Bakanından bu soruna hızlı bir çözüm üretmetleri gerektiği ifade edildi. Ayrıca Türkiye’de çok fazla öğretmen açığının olmasına rağmen atamalarının çok az olduğu belirtildi.

Ayinesi İştir Kişinin Lafına Bakılmaz

Özgür Eğitim Sen Başkanı Yusuf Tanrıverdi yaptığı açıklamada; "MEB’ın atamlarla ilgili almış olduğu bu kararı çok yanlış buluyorum. Öğretmenleri ümitsizliğe sevk eden bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de çok fazla öğretmen açığı var. Özellikle mali hesaplarını bahane göstererek atama yapmıyorlar. Öğrenciler öğretmen bekliyor ama siyasiler sorunu çözmeye yanaşmıyor bile. Eğitim meselesinin çok önemli olduğunu, kalkınmak için eğitim gerekli olduğunu söylerken bunun çözümü için en temel kaynağı olan öğretmen atamalarını gerçekleştirmiyorlar.  Bunu söyleyen kişiler için ne diyebiliriz ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz diyorum. Madem eğitime önem veriyorsunuz, bunun için bu öğretmen atamalarını hızlandırın ki eğitime önem verdiğinizi anlayabilelim.


Kontejanı Azaltmak Hayal Kırıklığına Sebep Oldu

Önceden hesaplarını yapıp alabileceğiniz öğretmen kadar açıklama yapmaları gerekirdi.  15 bin öğretmen ataması yapılacaktır diye açıklama yaptıktan sonra bunu 6 bin civarını indirmek öğretmen adayları üzerinde tamamen hayal kırıklığına sebep oldu. Atama bekleyen insanlar genç insanlar bir hayat kuracaklar, ümitleri, planları var. Bu insanların hayalleri bu şekilde yıkılmamalıdır. Bu konuda iktidarın çok daha sorumlu davranmasını bekliyorum. Beklenti oluşturuyorsunuz sonrada o kadar öğretmen alamayız diyorsunuz. Umarım öğretmenlere yapılan bu hatadan kısa sürede vazgeçilir. Yeni dönemde öğretmenlerin bu sorunlarına çözüm getirilmesini diliyoruz. Bu konuda sıkıntılarımızı dile getirdik. Kabine değişecek büyük ihtimal milli eğitim bakanıda değişecek. Önemli olan yeni bakanın bu konudaki tutumu. Öğretmenlerin bu sorunlarını çözebilecek bir bakan gelir ve bu sorun halledilir.

Kontejan Sayıları Artırılmalı

Eğitim-Sen Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ise MEB’ın öğretmen atamalarıyla ilgili kontejanda yapılan değişiklikleri ise alınan kadrolu öğretmen sayılarının az olduğunu, kadrolarda kontejanı azaltma yerine atanacak öğretmen sayısının artırılması gerektiğini söyledi.

"4 Haziran tarihinde de kanun kararnamesiyle tüm sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçirdi. Fakat tüm sözleşmeli öğretmenler kadroya geçmemesinden dolayı 15 bin olarak tahmin edilen sözleşmeli kadrosu 6 bin civarlarına düştü.  Doğal olarak 6 Temmuz’da yapılacak atamanın önce iptal edildiğini duyurdu. Daha sonra sendikamız bu iptal kararına karşı çıktı. Biliyorsunuz 2009 yılı KPSS sınavına girip kazanan ve atanamayan öğretmenlerin başvuru süreleri vardı. 6 Temmuz’da bu atama iptal edilirse bu öğretmen arkadaşlarımızın atanma hakları elinden alınmış olacaktı. Yeniden temmuz ayı  KPPS’ye girmeleri gerekiyordu. Bizim bu tepkilerimiz sonucu bakanlık bu kararından vazgeçti. Bu yüzden 6 Temmuz’da 6 bin 575 öğretrmeni kadrolu alacağını açıklamak zorunda kaldı. Her ne kadar önceki kararından vazgeçmesi olumluysada ancak alınan öğretmen sayısı yetersizdir. MEB’ın açıklamış olduğu resmi rakamlar ve öğretmen ihiyacı ile ilgili açıklamış olduğu resmi rakamlara baktığımızda %35 daha öğretmen ihtiyacı olduğu görülmektedir. Aslında bu atamaların azaltımlası değil artırılması gerekir. Seçim yatırımı olarak bu sözleşmelilerin kadroluya geçirilmesi olumlu olsa bile istihdam sayısının azaltılması açısından doğru bir politika değildi. Bakanlığın yeni bir kararnameyle bu kadrolu sayısının artırılması gerekir."
 

Kontejanlar Her BranşaEşit Dağıtılmalı

"Aslında öğretmen atamalarında bir sorun daha var. Her dönem din kültürü ve ahlak bilgisi, çocuk gelişim, zihinsel engelliler gibi bölümlerde kontenjan sayılarıı artırılırken diğer bölümlerde ise bakanlık her geçen yıl kontejan sayısını azaltıyor. Bu da öğretmen arkadaşlarımız için ikinci kez mağdur duruma düşmelerine sebep oluyor. 27’sinde başvurular başlamadan önce  bu bölümlerin kontejan sayılarının artırılması gerekir. Eğitim-Sen olarak buna seçim öncesi bir yatırım olarak değilde seçimden sonra gerçekten bakanlık bu olayların çözümüne karşı somut bir adım atıyor diye görmek istiyoruz" dedi.

MEB Verdiği Sözleri Tutmalı

Eğitim-Bir-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu bir çok adayın çok fazla umutlandırıldığını en az elli bin kadro açılarak öğretmen açığının kapatılabileceğini söyledi. Fakat MEB’ın açtıkları ek kontejan ile verdikleri mevcut sözlerini tutmadıklarını dile getirdi. Bu verilen sözlerin yerine getirilmesi gerektiğini, sözlerin tutulmasının şart olduğunu söyledi.

On5yirmi5.com