Öğrencisine en çok sahip çıkan rektör

Eğitim Güncel
Ömür Emlik’in haberi Biber gazı ihalesinin iptal ettiren ve Uludere’yi protesto eden öğrencilerinin görüntülerini ve isimlerini polise vermeyi reddeden Hacettepe Üniversitesi’nin yen...
EMOJİLE

Ömür Emlik’in haberi

Biber gazı ihalesinin iptal ettiren ve Uludere’yi protesto eden öğrencilerinin görüntülerini ve isimlerini polise vermeyi reddeden Hacettepe Üniversitesi’nin yeni rektörü Prof. Murat Tuncer ‘Öğrencilerimi ispiyonlamam’ dedi

SAĞLIK Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı iken, Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan Prof. Murat Tuncer’i tıp dünyası yıllardır tanıyor. Ancak, tüm Türkiye Tuncer’i, rektörlük koltuğuna oturduktan sonra üniversitede başlattığı uygulamalarla tanıdı. Prof. Tuncer, Akşam gazetesine konuştu.

– SUÇ YOKSA İSİM VERMEM: Öğrencilerin Uludere eyleminde suç oluşturacak bir şey olmadı. Devlete hakaret etmediler, bir suç örgütünün bayrağını açmadılar, elebaşının fotoğrafını taşımadılar, taş atmadılar, hakaret etmediler. Suç oluşmadığına göre, demokratik bir hakkı kullanan öğrencilerimin ismini vermemi kimse beklemesin.

– KATILMIYORUM AMA: Öğrencilerimin, ‘Uludere’de bu olayın bile bile yaşandığına dair’ düşüncelerine katılmıyorum. Ama benim aynı fikirde olmamam, öğrencilerimin düşüncelerini dile getirme özgürlüğünün önünde engel teşkil etmemeli. 

– HELAL OLSUN BABA: İki çocuğum var. Üniversiteyi bitirip iş hayatına atıldılar. Onları, demokratik ve özgür bir havayı soluyabilecekleri yurtdışında bir üniversiteye gönderdim. Tek amacım şu: Dünyadaki en iyi, en özgür, en güvenli üniversite nasılsa, Türkiye’deki üniversiteler de öyle olmalı. Ben Hacettepe için bunu hedefliyorum. Göreve geldikten sonra aldığım kararlar ve başlattığım uygulamaları duyan çocuklarım, ‘helal olsun baba’ dedi.

– GAZLARI İMHA EDİN: Güvenlik ihalesini alan firmayla zaten rutin olarak görüşmelerimiz sürüyor. Gaz ihalesini iptal ettim. Öğrencilerime biber gazı sıkılmasına nasıl müsaade ederim? Onlar benim evlatlarım. Güvenlik görevlileri de, ‘tek hedefimiz öğrencilerimizin mutluluğu’ mesajını aldı. Okulun güvenlik birimi depolarında biber gazı varmış. İmha edilmesi için talimat verdim.

– BİZ DE YAPTIK: Biz öğrencilik yıllarımızda çok çektik. Üniversiteden 1980’de mezun oldum. O dönemde öğrenci olup da eyleme katılmayan var mı? Zorla ya da gönüllü katıldığımız eylemler oldu.  Ben daha çok derslerimle ilgilenirdim. Zaten bir taraftan olmayanlar, o dönem en çok zararı görenler oldu.

– BANA YUMURTA ATSALAR KIZMAM: Yumurtalı protesto bana yapılırsa şiddet eylemi saymam, ‘Öyle uygun görmüşlerdir’ derim, başka bir şey demem. Fakat, benim üniversitemde bir misafirime yapılmasını da istemem, bunu şiddet olarak algılarım. 

– ÖĞRENCİ GÜVENMELİ: Benim öğrencim demeli ki ‘Üniversitem bana sahip çıkıyor, kütüphanede çalışırken ihtiyacım olduğunda battaniye veriyor, bedava çorbamı veriyor, fikrimi hürce söyleyebileceğim bir ortam var.’ Bunlar çok önemli şeyler.

SAMİMİYETİNİ GÖRECEĞİZ

– CAN KAYA (Öğrenci Kolektifleri üyesi ve Uluslararası İlişkiler 3. Sınıf Öğrencisi): Bunlar zaten bizim öğrenciler olarak haklarımız. Olması gereken şeyler. Demokratik üniversite talebimiz yönünde önemli adımlar ama devamını mutlaka takip edeceğiz. Basında çıkan haberlerle yeni rektörümüz bir anlamda kendini de bağlamış oldu. İyi oldu.

– ELVAN KONUK (TGB üyesi  ve Kimya Mühendisliği 2. Sınıf Öğrencisi): Yeni gelen bir rektör olarak öğrencilerin kalbini kazanmaya mı çalışıyor yoksa gerçekten söylediklerinde samimi mi, bunu zaman gösterecek. Rektör Murat Tuncer, üniversitedeki seçimlerden ikinci sırada çıkmasına rağmen YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı’na birinci sıradan gönderildi. Bu açıdan hükümete yakın olduğu izlenimi oluştu. Ama Hacettepe Üniversitesi öğrencileri temkinli. Bundan sonraki eylemlerimize karşı takınacağı tavrı merakla bekliyoruz.

ÜNİVERSİTEDE ÇALIŞIP PARA KAZANACAKLAR

– PARASIZ EĞİTİM İSTEMEK: Öğrenciler, geçenlerde Atatürk anıtı çevresi önünde toplanıp ücretsiz yüksek öğrenim istediler. Bunun ne zararı var? Bu ülkede kanserin tedavisini ücretsiz yapabiliyorsak, yüksek öğretimi de ücretsiz yapabiliriz. 
 
– BENİ DE PROTESTO ETTİLER: Geçen gün benim posterimi kınama şeklinde asmışlar. Hükümet yanlısı bir rektör gibi değerlendirmişler. Asabilirler, bu kampusun içinde fikir hürriyeti olması gerekir. Tüm üniversitelerde bunu savunuyorum.

–  ÖĞRENCİLER DE ETKİN OLACAK: Konseyde alınacak kararları öğrencilerle değerlendirmeye başladık. Yeni dekan belirleme eğilimi yoklamalarında öğrencilerin görüşlerini de alacağız.

– İLK UYGULAMA: İlk uygulamayı mühendislik fakültesinde yaptık. Orada doktorasını tamamlayan herkes oy verdi. Çıkan sonuç neyse ona göre YÖK’e gönderdim. Şimdi sırada tıp fakültesi ve diş hekimliği var. Burada da görüşlerini almayı planlıyoruz.

– BU BİR HAK: Bu benim verdiğim bir lütuf değil. Bu onların hakkı zaten. Bazı öğrencilerimiz sosyal paylaşım sitelerinde ‘Hak verilmez alınır’ yazmış. Takılmasınlar, hak ettikleri için alıyorlar.

– HYDE PARK MODELİ: Üniversiteye Hyde Park’taki gibi serbest kürsü kuruyoruz. Herkesin düşündüklerini ve fikirlerini açıklayabileceği bir kürsü olacak. İnşaatı yakın zamanda bitecek.

– KAMPUSTA İŞ İMKANI: Birçok öğrencim devlet yurdunu tercih ediyor. Onlar için 50 TL çok kıymetli. Parasızlıktan otobüse binemeyen, ayakkabısının altı delik öğrencim var. Çözüm olarak, bu öğrencilerimizin üniversitede çalışarak para kazanmasını sağlayabilecek bir sitem düşünüyoruz. Mevzuat buna imkan veriyor.

Akşam
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme