Miniklere İkinci Dil Eğitimi

Eğitim Güncel
Bu anaokuluna devam eden çocuklar, ingilizce, Almanca ve Fransızca gibi yabancı dillerin yanında keman, bale, piyano, resim, binicilik gibi farklı alanlarda da eğitim görüyorlar. Tabi bu tür bir eğiti...
EMOJİLE

Bu anaokuluna devam eden çocuklar, ingilizce, Almanca ve Fransızca gibi yabancı dillerin yanında keman, bale, piyano, resim, binicilik gibi farklı alanlarda da eğitim görüyorlar. Tabi bu tür bir eğitiminde sıkı bir maliyeti var. Çocuklarını böyle bir anaokuluna göndermek isteyen velilerin 34 bin TL’yi gözden çıkarması gerekiyor.

Türkiye’de bulunan 701 bin 762 anaokulu öğrencisinin sadece yüzde 1′i yabancı dil ağırlıklı anaokullarında eğitim görüyor. İşte tür anaokullarının detayları…
 

Yemek ve servis dahil değil

Temel amacı çocukların bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden gelişimlerini destelemek, temel beceriler kazandırmak, olumlu bir benlik oluşturmak, kendini ifade yeteneğini artırmak, öğrenme isteği ve merak duygusunu uyandırmak olan bu okullarda yıllık ücrete ek olarak servis ücreti alınıyor. Yemek, bazı okullarda okul bedelinin içinde yer alırken bazılarında ek olarak talep ediliyor. Veliler, TED İstanbul Koleji, Özel Fenerbahçe Eğitim Kurumları ve VKV Özel Koç gibi anaokullarında yemek ve servis için ayrıca bedel ödüyor. Doğa Koleji, FMV Özel Erenköy Işık Anaokulu, FMV Özel Ayazağa Işık Anaokulu, MEF Ulus Anaokulu, Istanbul International Community School (IICS), MEF Bahçeşehir gibi anaokullarında servis için ayrıca ücret ödenmesi gerekiyor. Yemek için 2 bin TL, servis için de 3 bin TL’yi bulan ek bedellerin gözden çıkarılması gerekiyor.

Şubeye göre fiyat

Arkadaşımız Mert Temizkan’ın yaptığı araştırmaya göre, zincir anaokullarında fiyat, semte göre değişebiliyor. Fevziye Mektepleri Vakfı’nın Işık Okulları’nın Erenköy’deki anaokulunda eğitim görecek öğrenciler için 19 bin 400 TL yıllık ücret talep edilirken, bu Ayazağa’da 15 bin 498 TL oluyor. Bilfen Erenköy Anaokulu için yıllık 14 bin 148 TL ücret ödenirken, aynı zincirin Soyak’taki Anaokulu’nda 18 bin 306 TL isteniyor. MEF Ulus Anaokulu 19 bin 400 TL talep ederken, MEF’in Bahçeşehir Anaokulu ise 15 bin 940 TL yıllık ücret alınıyor. İstek Vakfı Gaziosmanpaşa’da yıllık 10 bin TL olan eğitim ücreti, Erenköy’de 15 bin TL’ye çıkıyor. Bu fiyat farkı da okulların kapasite farklılıklarından kaynaklanıyor.

Fransızca eğitim

Sainte Pulcherie Mezunları Vakfı’nın kurmuş olduğu Fransızca eğitim veren Özel Yeni Nesil 2000 Anaokulu’nda yemek dahil yıllık ücret 13 bin 554 TL olarak belirleniyor. Notre Dame De Sion Lisesi Eğitim Vakfı’nın Neslin Değişen Sesi Anaokulu’nda ise yıllık eğitim ücreti yemek dahil 13 bin TL oluyor. Saint Joseph Lisesi Eğitim Vakıfı’na bağlı Küçük Prens Anaokulu’nda ise 15 bin 700 TL yıllık eğitim ücreti alınıyor. Fransızca sınıf öğretmeni teneffüsler ve yemekte eşlik ederek öğrencilerin yabancı dili gündelik hayatlarında kullanmalarına olanak sağlıyor. Lycée Français Pierre Loti Lisesi’ne bağlı anaokulunda ise Fransız öğrenciler için 5 bin 830 Euro, Türk öğrenciler içinse 6 bin 825 Euro ücret talep ediliyor. 3-6 yaş arası çocuklara eğitim veren anaokullarının, kontenjanları da şimdiden dolmaya başladı.