Milli Takım Bilim Yarışmasında!

Eğitim Güncel
Üniversiteye girişte uygulanan katsayı farkının azaltılmasıyla ivme kazanan mesleki eğitimde yapılan çalışmaların meyveleri alınmaya başlandı.  Zaman’ın haberine göre, son üniversite sınavı...
EMOJİLE

Üniversiteye girişte uygulanan katsayı farkının azaltılmasıyla ivme kazanan mesleki eğitimde yapılan çalışmaların meyveleri alınmaya başlandı. 

Zaman’ın haberine göre, son üniversite sınavında tıp ve mühendislik gibi birçok fakülteyi kazanan meslek liseliler artık uluslararası bilim yarışmalarında daha fazla boy gösteriyor. Türkiye, bu yıl 9-12 Aralık’ta Portekiz‘in başkenti Lizbon‘da yapılacak dünyanın en prestijli bilim yarışmalarından 2010 Euroskill‘e (Avrupa Beceri Yarışması) ilk kez milli takımla katılıyor. Milli takım, Handan-Hayrettin Yelkikanat Meslek Lisesi öğrencilerinden oluşuyor. Hayli iddialı olan gençler, yazılım bilimiyle çalışan üç boyutlu elektronik robotla yarışacak.

Bu durumun mesleki eğitimde son yıllarda yaşanan atılımın bir işareti olduğunu belirten AB Proje Uzmanı ve Takım Danışmanı Şaban Berk, "Daha önce bu yarışmalara bireysel katılımlar olmuştu. Ancak ilk kez takım halinde ve organize olarak katılacağız. İddialıyız." diyor. 2010 Avrupa Beceri Yarışması‘nın ölçülerini AB’nin isteğiyle Türk uzmanların hazırladığına dikkat çeken Berk, "Teknik şartnameyi de biz hazırladık. Büyük değişim yaşıyoruz. Artık mesleki eğitimde Avrupa’da söz sahibi oluyoruz." diye konuşuyor.

Milli takım, mekatronik bilimine dayanmadan tamamen yazılım bilimiyle çalışan robot ile yarışmaya katılıyor. Robotun diğer robotlardan farkı sadece yazılım bilimiyle üç farklı hareketi yapabilecek şekilde tasarlanması. Bu özellik de takımı yarışmada iddialı konuma getiriyor. Handan-Hayrettin Yelkikanat Meslek Lisesi‘nin öncülük yaptığı projede Türk takımı dört kişi ile temsil ediliyor.

European Skills Promotion (Avrupa Beceri Organizasyonu) tarafından 1998’den beri iki yılda bir düzenlenen Euroskill, mesleki beceri alanında AB’ye üye ve aday ülkelerdeki standartları yükseltmeyi hedefliyor. Avrupa ve dünyada mesleki eğitimi geliştirmek için 1998’den beri 2 yılda bir düzenlenen yarışmaya Türkiye, ilk kez milli takımla katılacak.