Milli İşaret Dili TDK’ya Takıldı!

Eğitim Güncel
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, işitme engellilere yönelik Türk İşaret Dili sözlük ve dil bilgisi kitabının oluşturulması amacıyla hazırlanması öngörülen proje sonuçlandırılamadığı için Türk İşaret...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, işitme engellilere yönelik Türk İşaret Dili sözlük ve dil bilgisi kitabının oluşturulması amacıyla hazırlanması öngörülen proje sonuçlandırılamadığı için Türk İşaret Dili‘nin eğitim ve öğretimiyle ilgili usul ve esasların belirlenemediğini bildirdi.

Çubukçu, Gazi Üniversitesince Gazi Üniversitesi Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ”İşitme Engellilerin Yüksek Öğretim Olanaklarının Geliştirilmesi ve Desteklenmesi için Elektronik Materyal Hazırlanması (e-isit) Projesi”nin tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıya katıldı.

Türk İşaret Dili Sistemi‘nin Oluşturulması ve Uygulanmasına Yönelik Usul ve Esasların Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik yayımlandığını ve yönetmelikle Türk İşaret Dili Bilim ve Onay Kurulu (TİDBO) kurulduğunu anlatan Çubukçu, Kurul’un 2007’de çalıştay düzenlendiğini, çalıştayda Türk İşaret Dili alfabesinin kabul edildiğini, ayrıca Türk İşaret Dili sözlük ve dil bilgisi kitabı hazırlanması için bir araştırma ve proje yapılmasına karar verildiğini kaydetti.
Bu proje sonuçlandırılamadığı için Türk İşaret Dili‘nin eğitim ve öğretimiyle ilgili usul ve esasların belirlenemediğini belirten Çubukçu, şöyle devam etti:

”Gerek Türk Dil Kurumu tarafından ihalesi yapılan projeyle ilgili çalışmalarda gerekse proje sonrasında ilgili kurumların bilgi ve deneyimlerinden yararlanılmamış, süreçle ilgili gelişmelerden de ilgili kamu kurumlarına düzenli bilgi verilmemiştir. Kurul Başkanlığına, projenin tüm aşamalarında kamu kurumlarıyla işbirliği içinde bulunulması gerektiği iletilmiş olmasına ve yönetmelikle belirlenmesine rağmen bu hususlar dikkate alınmamıştır. Bu sorunların giderilebilmesi ve çözüm önerileri oluşturabilmek amacıyla 18 Kasım 2009’da İşitme Engelliler Milli Federasyonu Başkanı, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu temsilcileri ve bakanlığımız uzmanlarıyla bir toplantı yapılmış ve çözüm önerileri ilgili yerlere iletilmiştir. Yaşanan bu aksaklıklar ve sorunlar hem bu hizmetten yararlanmak için bekleyen bireyleri huzursuz etmekte hem de işaret dili ile ilgili izinsiz ve usulsüz çalışmalar yapılmasına neden olmaktadır.”

İŞARET DİLİ SÖZLÜĞÜ TAMAMLANMAK ÜZERE

Çubukçu, Bakanlık bünyesindeki okullarda kullanılmak üzere hazırlanan işaret dili sözlüğü çalışmasının da tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, bu sözlüğün Türk Milli İşaret Dili çalışmasının temelini oluşturduğunu ifade etti.

Çubukçu, ”Türk Milli İşaret Dilinin bir an önce hayata geçirilmesi için Türk Dil Kurumu öncülüğünde TİDBO kapsamında Bakanlığımıza düşen görevler yerine getirilecektir” dedi.