Medyanın KYK ve VGM burs oyunları

Eğitim Güncel
Bugünlerde öğrencilerin merakla beklediği iki haber var. İlki bu ay içinde açıklanması beklenen Kredi Yurtlar Kurumu kredi sonuçları.  Tüm öğrencilerin gözü kulağı KYK yönetiminde, kredi sonuçlar...
EMOJİLE

Bugünlerde öğrencilerin merakla beklediği iki haber var. İlki bu ay içinde açıklanması beklenen Kredi Yurtlar Kurumu kredi sonuçları.  Tüm öğrencilerin gözü kulağı KYK yönetiminde, kredi sonuçlarının bir an önce açıklanmasını bekliyorlar. 

 

Diğeri ise, Vakıflar Genel Müdürlüğü burs başvuru sonuçlarının açıklanması. VGM bursları her yıl aralık ayı sonu – ocak ayı başlarında açıklanıyor. VGM’nin açıklanması  için de KYK’nın sonuçlarının açıklanması bekleniyor. VGM, burs dağılım adaletsizliği olmaması ve gerçek hakeden daha fazla kişiye ulaşmak için KYK’nın sonuçlarının açıklanmasını bekleyip, ondan sonra o verilere göre tekrar değerlendirme yapıyor.

 

HER GÜN AYNI HABERİ FARKLI BAŞLIKLA SATMAK

İşte tam bu noktada, bazı gazete siteleri her gün “kyk burs sonuçları açıkladı mı“, “kyk burs başvuru sonuçları açıklandı mı“, “vgm bursu ne zaman açıklanıyor” ,”2014 vakıflar genel müdürlüğü bursu sorgulama“, “kyk burs sonuçları e-devletten öğrenilir mi”  “kyk bursları bugün açıklanıyor“….. başlıklar hep birbirine benzer yayınlıyorlar. Bazıları günde bir kaç kez bu haberin bir kaç harfini değiştirip (basının tabiri ile ısıtıp ısıtıp) tekrar yayına veriyor. (Burada aynı haberi sabit tutmak yapılsa buna itirazımız yok)  

Tüm bu aldatmanın amacı google aramalarında (özellikle haber sonuçlarında) ya da sosyal paylaşım sitelerinde yapılan bağlantılarda öğrenci ve velilerin ilgisini çekip içeriği hiçbir yeni bilgi içermeyen bayat haberleri yeni bir haber varmış merak algısı oluşturarak okutturmak ve 1 fazla tık almak. 

Size bir kaç örnek gösteriyoruz, ama sanmayın ki sadece bu kadarla sınırlı bu aldatmacayı yapanlar.

BASIN AHLAKI

Basın ahlakı, etik değerler, insan haklarına saygı.. Bunlar sadece medyanın işine geldiği zamanlarda telaffuz ettiği içi boş kavramlar malesef. Koskoca siteler birbirleriyle tık yarışı yaparken, gerçekten öğrencilere bir bilgi sağlamak derdinde değiller.  Eğer böyle olsaydı haberin gerçeğini, yani “ne kyk ne de vgm burslarının henüz açıklanmadığını “, en azından spotta belirtebilirler. Ama o zamanda spotta yeni bir bilgi görmeyen öğrenciler başlığa tıklamayacaklarından, medyanın gözü dönmüş tık canavarı devreye girmemiş olacak.

KYK ve VGM BURS HABERİ ÖRNEKLERİ

/////