Eğitim Güncel

MEB’den İmamlara Görev

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), ilköğretim öğrencilerinin okula devamsızlıklarını takip etmek amacıyla hazırladığı “Aşamalı Devamsızlık Yönetimi” (ADEY) kapsamında, devamsızlık yapan öğrencinin ailesine yapılacak ev ziyaretine bölgenin din görevlisi de katılabilecek. Her..

MEB’den İmamlara Görev

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), ilköğretim öğrencilerinin okula devamsızlıklarını takip etmek amacıyla hazırladığı “Aşamalı Devamsızlık Yönetimi” (ADEY) kapsamında, devamsızlık yapan öğrencinin ailesine yapılacak ev ziyaretine bölgenin din görevlisi de katılabilecek.

Her ilköğretim okulunda kurulacak Okul Risk Takip Kurulu’na (RİTA) ihtiyaç duyulması halinde din görevlileri de katılacak. Devamsızlık yapan öğrencinin kendisi ve velisi bir daha devamsızlık yapılmayacağına ilişkin sözleşme imzalayacak.

MEB Müsteşarı Emin Zararsız yayımladığı genelgede, öğrenci devamsızlıkları her gün düzenli olarak e-okul sistemine girilecek, yarım veya bir tam gün özürsüz devamsızlık yapan çocuk hakkında sınıf öğretmeni, şube rehber öğretmeni veya ilgili müdür yardımcısı tarafından telefonla velisi aranacak ya da yüz yüze görüşme yapılacak.

Kılavuza göre en fazla iki kişiyle yapılacak ev ziyareti sırasında sıcak ve rahat ortamın yaratılması sağlanacak. Yapılacak ikinci ev ziyaretinde muhtar, hukuki bir sorun olması durumunda Baro Çocuk Hakları Merkezi’nden bir yetkili, kanaat önderi ve din görevlisi de ziyarete katılabilecek.

Cumhuriyet
 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL