Matematik ile görme engellilere ışık oldu

Eğitim Güncel
Gönüllü olarak görme engellilere matematik dersi veren öğretmen Hale Uçuş, toplama, çıkarma, bölme ve çarpma işlemiyle başladığı eğitiminde başarılı sonuçlar elde etti. Uçuş, AA muhabirine yaptığı açı...
EMOJİLE

Gönüllü olarak görme engellilere matematik dersi veren öğretmen Hale Uçuş, toplama, çıkarma, bölme ve çarpma işlemiyle başladığı eğitiminde başarılı sonuçlar elde etti.

Uçuş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 4 yıldır Söğüt Sağlık Meslek Lisesinde matematik öğretmenliği yaptığını ve görme engelli Ertuğrul Uranlı’yı kaynaştırma öğrencisi olarak tanıdığını anlattı.

Lise son sınıf öğrencisi Uranlı’ya yönelik neler yapılabilir konusunda araştırmalar yaptığını ve okul çıkışlarında 2 saat gönüllü olarak öğretmenler odasında bazen sınıfta karton şekiller üzerinde konuları anlatmaya başladığını belirten Uçuş, ”Elleriyle şekillere dokunarak bana açıklamalarda bulunuyordu.’ dedi.

Bazen problemi, konuyu onun ellerine yazdığını dile getiren Uçuş, şöyle konuştu:

‘Çünkü avucunun içinden itibaren kolunun bir kısmını kullanıyorduk. Daha iyi anlayabilmesi için denklemi oraya yazıyordum. E-KPSS sınavlarına girdiğinde 15 sorudan 13 soru matematikten yapmıştı. Bu çok önemliydi, onun kendine olan özgüveni artmıştı ve E-KPSS’den de 85 puan aldı ve şu anda kendi memleketinde kendi okulunda arşiv memuru olarak çalışıyor.’

Uçuş, görme engellilere gönüllü olarak yardımcı olmak istediğini öğrencisine ilettiğinde internet üzerinden sesli konferans sisteminin bulunduğunu öğrendiğini belirterek, bu sistemle dersler vermeye başladığını ifade etti.

Yaklaşık 2 yıldır görme engellilere internet üzerinden eş zamanlı canlı olarak sınıf ortamında örgün eğitimi aratmayacak şekilde sorular sorarak, cevaplayarak, bazen de ödev vererek, E-KPSS’ye hazırladığını dile getiren Uçuş, şu anda ise aralarında öğrencilerin de bulunduğu 25 görme engellinin internet üzerinden eğitimlere katıldığını anlattı.

Uçuş, hem moral ve motivasyonlarını artırmak hem de matematik anlamında onlara geleceği hazırlamada destek olmaya çalıştığını belirterek, şunları kaydetti:

‘Geçen sene 20 öğrenci, E-KPSS’yle kamu kurumlarına yerleşti ve hepsi 80 üzerinde puan aldı. Matematikten 15 sorudan en az 10’unu yaptılar. Ben okuldan sonra akşam başladığım dersi bazen gece yarılarında bitiriyordum çünkü onların tek erişilebilir kaynakları benim sesimdi. Ben sesimle onlara matematiği anlatmaya çalıştım. Derslerimi canlı olarak yapıyorum ve bunları matematik ses kayıtları oluşturarak kayıt ediyorum. Ses kayıtlarını YouTube üzerinden ‘karanlıkta matematik’ olarak oraya yüklüyorum ki bu program ve sistemlerden haberi olmayanlar da oradan dinleyebiliyorlar.’