LYS’ye girecekler, uykuya dikkat!..

Eğitim Güncel
Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Aksu, 15 Haziran’da başlayacak Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) maratonu öncesi "uyku düzenine şimdiden dikkat" uyarısında bulundu. Erciy...
EMOJİLE

Türk Uyku Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Aksu, 15 Haziran’da başlayacak Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) maratonu öncesi "uyku düzenine şimdiden dikkat" uyarısında bulundu.

Erciyes Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Aksu, üniversiteyi kazanmak için yoğun bir çalışma temposu içine giren öğrencilerle ailelerine önerilerde bulundu.

15 Haziranda başlayacak LYS öncesinde öğrencilerin şimdiden uyku hijyeni kurallarına dikkat etmesi gerektiğini ifade eden Aksu, hem öğrencilerde hem de ailelerinde "Gece-gündüz uyumadan çalışmanın başarıyı getirdiği" gibi yanlış bir inanış bulunduğunu söyledi.

Prof. Dr. Aksu, şunlara dikkati çekti:

"Sınavlarla ilgili vurgulanması gereken en önemli konuların başında uyku geliyor. Kalıcı bellek uykuda oluştuğu için aslında öğrenme uykuda gerçekleşir. Yani uyanıkken aldığımız bilgiler kalıcı hafızamıza uykudayken yerleşir. Dolayısıyla, çok çalışmak az uyumak başarıyı değil, başarısızlığı getirir. Sağlıklı bir uyku her zaman için öğrenmenin temelidir. Bu yüzden çocuklarımıza çalışmak için dahi olsa uykusuz kalmaları önerilmemelidir."

-Uyku hijyeni kuralları-

İyi bir uyku hijyeni için uyarılarda bulunan Prof. Dr. Aksu, yatağa gitme ve uyanma saatlerinin mümkün olduğu kadar düzenli olması, kanepe ya da koltuk yerine mutlaka yatakta uyunması, yatakta kitap okunmaması, televizyon seyredilmemesi gerektiğini bildirdi.

Prof. Dr. Aksu, "Yatağa yorgun gitmenin, öğleden sonra içilecek çay ya da kahvenin uykuyu bozacağı unutulmamalıdır" diye konuştu.

AA