KÜ En İyi İş Okulları Listesinde

Eğitim Güncel
Financial Times, okul sıralamasını 8 bine yakın işletme yüksek lisansı mezunuyla yaptığı görüşmeler sonucunda yaptığını açıkladı. Koç Üniversitesi, tüm Avrupa‘yı kapsayan 70 okulluk listeye 65&#...
EMOJİLE

Financial Times, okul sıralamasını 8 bine yakın işletme yüksek lisansı mezunuyla yaptığı görüşmeler sonucunda yaptığını açıkladı.

Koç Üniversitesi, tüm Avrupa‘yı kapsayan 70 okulluk listeye 65’inci sıradan girmeyi başardı. Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin adını yazdırdığı listede London School of Economics ve Oxford Üniversitesi gibi ünlü okullar da yer alıyor.

Financial Times, “2009 yılı hem iş okulları, hem de mezunları açısından zor geçti. Bu yıl birçok MBA’li yönetici finansal krizin oluşmasında rol oynayınca,  MBA programları bocalama geçirdi” diye yazdı.

Maaşı yüzde 121 yükseltiyor

Bu yılki iş okulları listesinin yarısından fazlası İngiliz ve Fransız okullarından oluştu. İngiltere‘nin 22 ve Fransa‘nın 18 okulu listeye girdi. Listenin  ilk sırasında 4 yıldır birinciliğini koruyan Fransız ‘HEC Paris’ yer aldı.

İkinci İngiliz London Business School ve üçüncü ise Fransız/Singapurlu Insead oldu. HEC‘in mezunların maaşında yüzde 103, London School of Business‘in yüzde  121 ve Insead‘ın ise yüzde 108’e varan artış sağladığı belirtildi. Türkiye’den Koç Üniversitesi’nin de sıralamaya girmesiyle listedeki ülke sayısı 20’ye çıktı. FT‘nin yaptığı araştırmada, MBA programı bitirenlerin yaklaşık dörtte üçü, iş hayatında ilerlemek ve maaşını artırmak gibi amaçlarına ulaştıklarını  açıkladı. Mezunların yüzde 72’si MBA programını iş değiştirmek için gittiklerini açıkladı.