Kenyalı Müslüman öğretmen 1 milyon dolarlık ödüle aday

Eğitim Güncel
Varkey Vakfı Küresel Öğretmenler Ödülü’nün 10 finalisti arasında bu yıl Kenya’dan Müslüman bir öğretmen de yer aldı. Başkent Nairobi’nin kenar mahallelerinden birindeki Eastleigh Lis...
EMOJİLE

Varkey Vakfı Küresel Öğretmenler Ödülü’nün 10 finalisti arasında bu yıl Kenya’dan Müslüman bir öğretmen de yer aldı.

Başkent Nairobi’nin kenar mahallelerinden birindeki Eastleigh Lisesinde ders veren 40 yaşındaki Eyüp Muhammed, öğrencilerini şiddet ve aşırılığa karşı eğitmek için harcadığı çabayla binlerce adayı geride bırakarak 1 milyon dolarlık ödülü en yakın 10 isim arasına girdi.

Muhammed, yaptığı açıklamada “Kenya’nın en az gelişmiş bölgelerinden biri olan Wajir’de dünyaya geldim. Çocukluğumda yaşadığım yoksulluk yüzünden halkım için rol modeli olmaya karar verdim. Şiddet ve aşırılık, Kenya’nın en büyük sorunlarından biri. Eğitimsiz gençlerin, terör örgütleri tarafından kullanıldığını gördüğümde bir öğretmen olarak çözümün bir parçası olabileceğimi fark ettim. Öğrencilerime şiddet yanlısı aşırı grupların ideolojilerini ve kullandıkları propagandaları anlatarak bilinçlenmelerini sağlıyorum” ifadelerini kullandı.

Bu tür terör örgütlerinin dünyanın her yerinde dini kullanarak gençlerin beynini yıkadığına işaret eden Muhammed, “Öğrencilerime Kur’anı Kerim’i öğretiyorum, farklı inançlara sahip insanlara karşı nasıl hoşgörülü olacaklarını, nasıl bir arada barış içinde yaşayacaklarını anlatıyorum” dedi.-Dünya Bülteni

Gençlerin Eş-Şebab gibi terör örgütlerine katılmasının en önemli nedenlerinden birinin işsizlik olduğuna dikkati çeken Muhammed, sözlerine şöyle devam etti:

“Gençlere iş imkanı sağlamak amacıyla Nairobi’deki katı atıkların geri dönüştürülmesi için bir proje hazırladım. Proje, plastik atıkların çatı kaplama malzemesine dönüştürülmesini öngörüyor. Projeyle hem işsizlik sorununa bir nebze çözüm olmayı, hem de konut sektörüne katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.”

Aşırılığa ve Şiddete Karşı Öğretmenler Derneğini kuran Muhammed, 1 milyon dolar değerindeki ödülü kazanması durumunda ihtiyacı olan öğrencilere ve genç öğretmenlere burs vereceğini sözlerine ekledi.

Küresel Öğretmenler Ödülü’ne bu yıl 148 ülkeden 8 bini aşkın başvuru yapıldı. 1 milyon dolarlık ödülün sahibi, 13 Mart’ta Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde açıklanacak.

Geçen yılkı ödülü ABD’den Nancie Atwell kazanmıştı.

Merkezi Londra’da bulunan Varkey Vakfı, gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki çocukların eğitimine katkıda bulunmak amacıyla 2010’da Amerikalı Sunny Varkey tarafından kuruldu.