Kayıtlar 31 Ağustos’ta Başlıyor!

Eğitim Güncel
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2009-ÖSS sonucu herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarına girecek öğrencilerin sınavlarının üniversitey...
EMOJİLE

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2009-ÖSS sonucu herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan ancak ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarına girecek öğrencilerin sınavlarının üniversiteye kayıt tarihleri dikkate alınarak yapılmasını istedi.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan yazıda, Ortaöğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği’nde, ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerden sorumlu dersi/dersleri bulunanların, eylülün ilk haftası içinde sorumluluk sınavlarına alındığı hatırlatıldı.

Ayrıca öğrencilere, ders kesiminde gerçekleştirilen ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları sonu itibarıyla öğrenim gördükleri sınıfta başarısız dersi bulunan öğrencilere, eylül ayının ilk haftası içerisinde yapılacak sorumluluk sınavı döneminde en fazla 4 dersten sınava girebilmelerine imkan verildiği de belirtildi.

2009 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda belirtildiği gibi 2009-2010 ders yılında ÖSYS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemlerinin, bütün üniversitelerde 31 Ağustos-7 Eylül 2009 arasında yapılacağı anımsatıldı.

Kılavuzda, kayıt hakkı kazanan adayların kayıt için gerekli belgelerle birlikte kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmalarının zorunlu olduğunun ve bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlayamayan adayların kayıt haklarını kaybedeceğinin ifade edildiği vurgulandı.

Kayıt için gereken belgeler arasında ”adayın mezun olduğu okuldan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi”nin de bulunduğu belirtilerek, ”2009-ÖSYS’de herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan, ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavına girecek öğrencilerin herhangi bir mağduriyete düşmemeleri için söz konusu öğrencilerin sınavlarının kılavuzda belirtilen kayıt takvimi de dikkate alınarak yapılması gerektiği” kaydedildi.