İmam Hatipler’de Kayıt Patlaması

Eğitim Güncel
Özellikle İstanbul’da mevcut kontenjanın kat kat üstünde talep alan okullar talebi karşılayabilmek için kontenjanların artırılmasını ve yeni binalar  açılmasını bekliyor. Bakırköy İmam Hati...
EMOJİLE

Özellikle İstanbul’da mevcut kontenjanın kat kat üstünde talep alan okullar talebi karşılayabilmek için kontenjanların artırılmasını ve yeni binalar  açılmasını bekliyor.

Bakırköy İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Beşir İstemi, geçen seneye oranla bu sene talep patlaması yaşadıklarını ve geçen seneye oranla kayıt olmak isteyen öğrencilerin iki kat arttığını belirtti. İstanbul İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Mahmut Celal Terzi, “Talepler çok aşırı derecede yoğun” diye konuştu. Üsküdar İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Muharrem Tabanlı da, katsayı zulmünün kaldırılmasının ardından yurdun dört bir yanından kayıt için talep geldiğini söyledi.

Katsayı sorunu sonra erince, İmam Hatipler bir anda parladı. Büyükşehirlerde ve Anadolu’da adeta öğrenci patlaması yaşayan İmam Hatip Liseler’i,  kontenjanlarının 2–3 katı talep alıyorlar. Özellikle İstanbul’da bulunan meşhur İmam Hatip Liseleri yoğun talep karşısında öğrencilerini mağdur etmemek için  yeni yerlere ihtiyaç duyulduğunun altını çiziyorlar.

BU SENE E-OKUL SİSTEMİ İMAM HATİPLERDE DE UYGULANDI

İstanbul İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Mahmut Celal Terzi, “Daha önce normal liselerde uygulanan ‘E-Okul’ sistemi bu sene ilk defa İmam Hatip  Liselerinde de uygulanıyor. Bu yüzden okula kayıt yapmaya gelen veliler, durumdan haberdar olmadıkları için okula kayıt yapmak istemediğimizi ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın kota koyduğunu düşünüyorlar. Ama bu şekilde değil. ‘E-Okul’un sonuçları 4 Eylül tarihinde açıklanacak. Buna göre sistemde tercih yapan öğrenciler, bu tercihlerinden hangisinin kabul edildiğini görüp ona göre okuluna giderek 7 Eylül’den itibaren kayıt yaptıracaklar” diye konuştu.

“TALEPLER YOĞUN, KATSAYININ PAYI BÜYÜK”

Terzi, katsayı zulmünün kaldırılmasının ardından yoğun bir talep gördüklerini belirterek, Açık lisemizde de kontenjanı 250 kişi olarak belirledik. Hemen  doldu. Biz bunu 2 bin 500 yapsaydık eminim ki bu da dolardı. Talepler çok aşırı derecede yoğun. Katsayının kaldırılması da bunda büyük rol oynadı” dedi.

“YENİ İMAM HATİPLERE İHTİYAÇ VAR”

Bakırköy İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Beşir İstemi, geçen seneye oranla bu sene talep patlaması yaşadıklarını ve geçen seneye oranla kayıt olmak isteyen öğrencilerin iki kat arttığını belirtti. İstemi, “Şu anda binden fazla kayıt için talep var ama maalesef okulumuz bu kadar talebi karşılayacak kapasitede değil. Biz ancak bu talebin dörtte birini karşılayabiliriz. Çünkü binamız yetersiz, yeterli dersliğimiz, sınıfımız yok. Bu şartlarda fazla öğrenci almak ancak eğitimin kalitesini düşürür. Katsayı yasağının kalkmasının ardından ÖSS’de başarılı olan öğrenciler de artık İmam Hatipleri tercih etmeye başladılar. Şu anda özellikle İstanbul’da yeni İmam Hatiplere ihtiyaç var. Çünkü eldeki binalarla gelen taleplerin karşılanması mümkün değil” şeklinde konuştu.

“OKULDA YER KALMADI, YENİ SINIFLAR AÇIYORUZ”

Üsküdar İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği Başkanı Muharrem Tabanlı da, katsayı zulmünün kaldırılmasının okul kayıtlarına direkt olarak etki ettiğini söyledi. Yurdun dört bir yanından okulda eğitim görmek için talepler geldiğini ifade eden Tabanlı, şöyle konuştu: “Bırakın İstanbul’u, Türkiye’nin dört bir yanından bile talep alıyoruz. Erzurum, Sinop ve Malatya’dan arayıp burada okumak istediklerini söylüyorlar. Biz de elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Geçen sene 1100 öğrenci vardı. Şu anda okulumuz tadilatta, 14 tane yeni sınıf açıyoruz. Bu da yeterli değil. Talepler o kadar yoğun ki yeni okul binasına ihtiyacımız var. Katsayı zulmünün kaldırılmasının da taleplere kesinlikle büyük etkisi oldu.” Kontenjanı 240 olan Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi
de kontenjanının tamamını doldurmuş durumda. Aynı şekilde Beyoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi de kontenjanının tamamını şimdiden doldurdu. Güngören Anadolu  İmam Hatip Lisesi de 150 kişilik kontenjanını doldurdu