Hükümetten Vahdettin vatan haini değil çağrısı

Eğitim Güncel
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, tarih kitaplarının son Osmanlı Padişahı Vahdettin’in vatan haini olduğu konusunda yanlış bilgiler içerdiğini söyledi. Şahin, partisinin Karabük...
EMOJİLE

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, tarih kitaplarının son Osmanlı Padişahı Vahdettin’in vatan haini olduğu konusunda yanlış bilgiler içerdiğini söyledi.

Şahin, partisinin Karabük Merkez İlçe Başkanlığı Danışma Meclisi’nde yaptığı konuşmada, tarih kitaplarının eksik bilgiler içerdiğini, yakın tarihin bütün çıplaklığı ile öğrenilmesi gerektiğini söyledi.

Yıllardır Osmanlı’nın son padişahı Vahdettin’in vatan haini gösterildiğini, bu görüşe katılmadığını ifade eden Şahin, şöyle konuştu: "Son Osmanlı Padişahı Vahdettin’in vatan haini olduğu konusunda yanlış bilgiler içeren tarih kitaplarında Erzurum Kongresi’nin 1. maddesi de yer almıyor. Rahmetli Bülent Ecevit, bir gazeteye verdiği demeçte, ‘Vahdeddin hain değildir, Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışını onaylayan ve kaderini Atatürk’e teslim eden odur’ demiştir. Bu açıklamadan sonra çok büyük tartışma oldu. Eleştirdiler ama insaflı tarihçiler bu durumu tebrik etmektedir. Birtakım gerçekleri gizlemeye ve tarihi farklı göstermeye hakkımız olmadığını düşünüyorum. Ecevit’in bu değerlendirmesine bu ülkenin bir vatandaşı olarak aynen katılıyorum. Vahdettin, hain değildi."

Erzurum Kongresi

Şahin, tarih kitaplarının her şeyi olduğu gibi yansıtması gerektiğini vurgulayarak, Erzurum Kongresi konusunda da eksik bilgi içerdiklerini savundu.

Tarih kitaplarında Erzurum Kongresi’nin 1. maddesinin yer almadığına işaret eden Şahin, şunları dile getirdi:

"1. madde Meclis tutanaklarında Osmanlıca var. 1. madde ‘Trabzon vilayeti ve Canik sancağıyla şark vilayetleri adını taşıyan Erzurum, Sivas, Diyarbakır, Elazığ, Bitlis vilayeti ve bu saha dahilindeki bağımsız vilayetler, hiçbir sebep ve bahaneyle diğerlerinden ve Osmanlı camiasından ayrılmak imkanı düşünülmeyen bir bütündür. Mutluluk ve felakete tam olarak katılmayı kabul eder ve mukadderatı hakkında aynı amacı benimser. Bu bölgede yaşayan bütün Müslüman unsurlar diğerlerine karşı fedakarlık hissiyle dolu ve ırki ve sosyal durumlarına riayetkar öz kardeştirler’ diyor. Bu, ne demek biliyor musunuz? Farklı etnik kökenlere sahip, farklı ana dilleri de olsa Erzurum’da bir araya gelenler, birbirlerinin bu özelliğine saygı gösterirler ama hepsi öz kardeştirler."

Erzurum Kongresi’nin Türk-Kürt kardeşliği bildirisi olduğuna dikkati çeken Şahin, kardeşlikle ilgili ilk maddenin tarih kitaplarında yer almadığını savundu.

"Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı’ya çağrıda bulunuyorum, son padişahla ilgili hala aynı hüküm devam ediyorsa tarih kitaplarını değiştirin" diyen Şahin, "Çocuklarımıza doğruyu öğretelim. Erzurum Kongresi’yle ilgili şu 1. maddeyi lütfen kitaplarımıza alın" ifadesini kullandı.

AA