Hem Sınav Hem Mektup Lazım!

Eğitim Güncel
Global Times gazetesinin haberine göre, Çin‘in bütün eyaletlerinden öğrenciler tavsiye mektubu olmadan sadece sınavda aldıkları puan ile üniversiteye başvuramayacaklar. Tavsiye mektubunun ardınd...
EMOJİLE

Global Times gazetesinin haberine göre, Çin‘in bütün eyaletlerinden öğrenciler tavsiye mektubu olmadan sadece sınavda aldıkları puan ile üniversiteye başvuramayacaklar.

Tavsiye mektubunun ardından onlarca mülakatla değerlendirilecek öğrenciler başarılı oldukları takdirde, üniversite sınavında aldıkları puana 30 puan daha eklenecek.

Pekin Eğitim Enstitüsü yetkililerinden Sao Li, bu şekilde değerlendirme yapmanın, öğrenciyi üç günlük sınav maratonuna göre değil, tüm eğitim hayatına göre değerlendirdiğini, ayrıca mülakatlarla öğrencinin sosyal yeteneklerini de görebileceklerini söyledi.

Çin‘de eğitimcilerin desteklediği yeni uygulama, bazı çevreler tarafından "suiistimal edilmeye müsait ve nepotizmi destekleyici" bir uygulama olarak görülüyor.

ABD‘den Harvard ve Yale, İngiltere‘den Oxford ve Cambridge gibi dünyaca ünlü birçok üniversite ile işbirliği ve ortak eğitim programları olan Pekin Üniversitesi son 50 yılda aralarında Türklerin de bulunduğu 20 bini aşkın yabancı öğrenciye eğitim verdi.