Hangi Üniversiteler Asistan Alacak

Eğitim Güncel
YÖK tarafından 2 bin araştırma görevlisi kadrosu mart ayında 41 yeni üniversiteye dağıtıldı. Haziran ayında bu kurumlar adayların başvurması için ilana çıkacak. Daha sonra adayları yazılı sınava alaca...
EMOJİLE

YÖK tarafından 2 bin araştırma görevlisi kadrosu mart ayında 41 yeni üniversiteye dağıtıldı. Haziran ayında bu kurumlar adayların başvurması için ilana çıkacak. Daha sonra adayları yazılı sınava alacaklar.

ALES puanı, diploma notu ve yazılı sınavın sonuçlarına göre adaylar seçilecek. Normalde yabancı dil bilgisinin de hesaplamaya katılması gerekirken, yönetmelik değişikliği ile bu araştırma görevlileri için yabancı dil bilgisi dikkate alınmayacak.

Bunun yerine araştırma görevlileri, atandıktan sonra 6 ay Türkiye’de, 3 ay da yurtdışında yabancı dil eğitimine tabi tutulacak. Öğretim üyesi yetiştirilmesi amacıyla alınacak araştırma görevlilerinde yabancı dili baraj olmaktan çıkarılacak, diğer araştırma görevlileri için bu şartın geçerliliği korunacak.

İstanbul’da İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İzmir’de İzmir Turgut Reis Üniversitesi, Konya’da Konya Üniversitesi, Kayseri’de Kayseri Üniversitesi ve Erzurum’da Erzurum Üniversitesi adıyla 5 yeni devlet üniversitesi kurma kararı aldıklarını hatırlatan Demir, "Geçen sene de Ankara ve Bursa’da iki devlet üniversitesi yönünde teklifimiz olmuştu. Marmara Üniversitesi’nin de ikiye bölünme yönündeki isteği üzerine ayrı bir devlet üniversitesi daha kurulacak. Böylece toplamda 8 yeni devlet üniversitesi kurulması birlikte gerçekleştirilecek.

Yabancı dille ilgili düzenlenen usul ve esaslar şöyle:

Yabancı Dil Öğretimi ve Lisansüstü Eğitim
Yabancı Dil Eğitimi

MADDE 7 — (1) Yabancı Dil Sınav Sonucu 65 puanın altında olan ÖYP araştırma görevlilerine istekleri halinde ÖYP Puanları ve tercihleri esas alınarak Yükseköğretim Kurulunun belirlediği yurtiçindeki üniversitelerde 6 aya kadar yabancı dil eğitimi verilir.
(2) Yurtiçindeki en çok 6 aylık yabancı dil eğitimini tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri, kadrolarının bulunduğu üniversitelere dönerler.
(3) Yabancı Dil Sınav Sonucu 65 ve üzeri puan alan ÖYP araştırma görevlileri, istekleri halinde yabancı dil eğitimi için 3 ay süreyle yurtdışına gönderilir.
(4) Yabancı Dil eğitim programlarının başlama tarihinden en geç 1 yıl sonra, yapılacak ilk Yabancı Dil Sınavından 65 ve üzeri puan alamayan ÖYP araştırma görevlileri ÖYP Programı kapsamında yapılan desteklerden faydalanamazlar.

Kadroların üniversitelere dağılımı aşağıdaki şekilde gerçekleştirilmiştir:

Ahi Evran 35
Kastamonu Üniversitesi 30
Düzce Üniversitesi 35
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 35
Uşak Üniversitesi 35
Rize Üniversitesi 65
Namık Kemal Üniversitesi 55
Erzincan Üniversitesi 40
Aksaray Üniversitesi 35
Giresun Üniversitesi 30
Hitit Üniversitesi 35
Bozok Üniversitesi 35
Adıyaman Üniversitesi 35
Ordu Üniversitesi 35
Amasya Üniversitesi 35
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 70
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi 45
Sinop Üniversitesi 35
Siirt Üniversitesi 35
Nevşehir Üniversitesi 70
Karabük Üniversitesi 70
Kilis 7 Aralık Üniversitesi 60
Çankırı Karatekin Üniver. 70
Artvin Çoruh Üniversitesi 50
Bilecik Üniversitesi 40
Bitlis Eren Üniversitesi 40
Kırklareli Üniversitesi 70
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi 70
Bingöl Üniversitesi 60
Muş Alparslan Üniversitesi 60
Mardin Artuklu Üniversitesi 50
Batman Üniversitesi 40
Ardahan Üniversitesi 50
Bartın Üniversitesi 70
Bayburt Üniversitesi 70
Gümüşhane Üniversitesi 70
Hakkari Üniversitesi 35
Iğdır Üniversitesi 40
Şırnak Üniversitesi 35
Tunceli Üniversitesi 50
Yalova Üniversitesi 75

Genel Toplam 2.000