Futbola ‘Bilgi’li Yöneticiler!..

Eğitim Güncel
İstanbul Bilgi Üniversitesi, Madrid Avrupa Üniversitesi ve Real Madrid’le yaptığı işbirliğiyle yeni akademik yılda açacağı ‘Meslek Yüksek Spor Yönetimi Programı’nda spor yöneticisi y...
EMOJİLE

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Madrid Avrupa Üniversitesi ve Real Madrid’le yaptığı işbirliğiyle yeni akademik yılda açacağı ‘Meslek Yüksek Spor Yönetimi Programı’nda spor yöneticisi yetiştirecek. Programın tanıtımı faaliyetine efsanevi oyuncu Emilio Butragueno da katıldı.

Her şeyde olduğu gibi futbolda da ‘Eğitim şart’. Türkiye, futbola yatıp kalkmasına karşın bu cephede eğitime aynı oranda ilgi gösterdiği söylenemez. Ama bu konuda, açığın kapatılması yönünde adımlar atılmıyor değil. Kadir Has Üniversitesi iki yıl önce, ‘Spor İletişimi Sertifika Programı’nı hizmeti sunmuştu. Bilgi Üniversitesi de, önümüzdeki öğretim yılından itibaren ‘Meslek Yüksek Spor Yönetimi Programı’nı, bünyesi içine dahil ediyor. Üniversitesi, bu programı Madrid Avrupa Üniversitesi ve Real Madrid’le işbirliği yaparak sunuyor. Programın tanıtımı, dün Bilgi Üniversitesi Santral Kampüsü’nde yapılan sunumla gerçekleşti. Sunum sırasında gözler tabii ki, Real Madrid’in efsanelerinden Emilio Butragueno’daydı. Eski golcü, yeni ‘eğitimci’, hali hazırda Real Madrid Futbol Kulübü Kurumsal İlişkiler direktörü ve Madrid Avrupa Üniversitesi’ne bağlı Real Madrid Spor Okulu’nun da Genel Müdürü. Butregueno, sunumdaki konuşmasında Real Madrid’i yaratan iki büyük figürü, başkan Santiago Bernabeu ve golcü Alfredo Di Stefano’yu hatırlattı, eğitimin önemine vurgu yaptı, özellikle A takıma yükselen genç futbolculara ‘şöhretli ve mutlu’ günlerin bir gün biteceğini hatırlattığını ve hayatın geri kalanında eğitimin öne çıkacağını söylediğini belirtti. Butragueno’nun konuşmasından önce futbol hayatında da görüntülerin yer aldığı kısa bir klip gösterildi.

Eğitim İngilizce olacak

Sunumda ilk olarak ösz alan Bilgi Eğitim ve Kültür Vafkı Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Sarıcaoğlu, yeni programla Türkiye’deki spor kültürüne yapacakları katkıdan bahsederken, Madrid Üniversitesi Mütevelli Heyet başkanı Miguel Carmelo Garcia da, işbirliğinin önemine vurgu yaptı ve Türkiye’nin, üniversitelerinin ortak eğitim alanındaki altını ülke olduğunu grafiklerle gösterdi. Ünivedrsite Rektörü Prof. Dr. Halil Güven de, bir ilke imza attıklarını, bundan böyle ekonomik değeri son derece yüksek olan spor alanında, eğitilmiş insanların daha çok ön plana çıkmasını hedeflediklerini belirtti. ‘Meslek Yüksek Spor Yönetimi Programı’nda eğitim İngilizce verilecek.

‘Niye başarısızlar, bilmiyorum’

Öte yandan Butragueno, sunum sonrası basının sorularını yanıtlarken kariyerini Fenerbahçe’de sürdüren eski Real Madrid’li Roberto Carlos’a ilişkin, “O sahip olduğumuz en iyi oyunculardan biriydi. Taraftarların da çok sevdiği bir oyuncuydu. Fenerbahçe’de de başarılı olmaya devam edeceğini düşünüyorum” dedi.

İspanyol teknik direktörler Del Bosque ve Luis Aragones’in Türkiye’de başarılı olamamasıyla ilgili bir soru üzerine ise Butragueno, “Del Bosque ve Aragones, İspanya’da gayet prestijli, ünlü ve başarılı çalıştırıcılardır. Türkiye’de neden başarılı olamadılar, bilmiyorum. İspanya’da sadece haberleri alıyoruz, ama arka planda neler olduğunu bilemiyorum” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme