Fotoğraf Hobisi Birincilik Getirdi

Eğitim Güncel
Fetih Lisesi 11. sınıf öğrencisi Fatih Emir Efe, fotoğraf meraklısı bir genç. Her yaz ailesiyle beraber fotoğraf çekmek için Türkiye turuna çıkan Efe, geçtiğimiz günlerde Bilgisayar Olimpiyatları̵...
EMOJİLE

Fetih Lisesi 11. sınıf öğrencisi Fatih Emir Efe, fotoğraf meraklısı bir genç. Her yaz ailesiyle beraber fotoğraf çekmek için Türkiye turuna çıkan Efe, geçtiğimiz günlerde Bilgisayar Olimpiyatları’na başvurdu. 33 ülkenin katıldığı yarışmada 136 proje arasından sıyrılıp birincilik koltuğuna oturdu.

Efe’nin fotoğrafa olan merakı 10 yaşında başlamış. Elinden fotoğraf makinesini düşürmeyen babasına özenmiş önceleri. Babası ısrarlarına dayanamayıp oyuncak bir makine almış ona. Efe, önüne ne çıkarsa çekmeye başlamış. Doğayı, kuşu, böceği, içi boş çekirdeği… Sonraları aile bu tutkunun geçici olmadığına kanaat getirip, profesyonel bir makine almış Efe’ye. Babayla oğlunun fotoğraf merakı her geçen gün artarak devam etmiş. Bu merak onları hiç bilmedikleri yollara düşürmüş. Arabaya benzin koyup yedek objektiflerle beraber Karadeniz ve Akdeniz’e yolculuğuna çıkmaya başlamışlar. Fotoğraf çekilecek bir kompozisyon oluştuğu zaman arabayı yol kenarına çekip fotoğraf makinelerine sarılmışlar. Yoruldukları zaman soluğu güzergahlarındaki bir otel odasında almışlar.

Efe lisede de fotoğraf çekmeye devam etmiş. 7. sınıftan beri bilgisayar hocası olan İlyas Can, fotoshop derslerinde Efe’nin fotoğraflarını kullanıyormuş. Bir gün İlyas Hoca, Efe’ye Bükreş’te yapılan Uluslararası İnfomatrix Bilgisayar Proje Olimpiyatları’ndan bahsetmiş. O da teklifi hemen kabul edip yeni fotoğraflar çekmeye başlamış. Bir yıllık çalışma sonunda ‘Hayatımızın renkleri’ konulu yarışmaya gün batımı fotoğraflarıyla başvurmuşlar. "Hayatımızdaki Kızıllık" adını verdikleri fotoğrafların yanında Türkiye’nin doğal güzelliklerini yansıtan 100’e yakın fotoğraf göndermişler. Jürinin geri dönüşümleri onları birincilik adına umutlandırsa da, bugüne kadar bütün birincilerin Romanya’dan çıkması ve başvuru sayısının fazla olması da tedirgin ediyormuş. Çünkü 33 ülkeden 136 proje finalde yarışmaya hak kazanmış. İlyas Hoca ile Efe dereceye girmek için kafa kafaya verip fotoğraf albümü, takvim vb. düzenlemiş. Ve final günü gelmiş çatmış. 30 ülkenin televizyonundan canlı yayınlanan yarışmanın sonucu herkesi şaşkına çevirmiş. Birinci Türkiye, ikinci Romanya!

Romanya Milli Eğitim Bakanlığı ve Uluslararası Bükreş Okulu organizasyonuyla yapılan yarışma 5 kategoride düzenleniyor. Fotoğraf, bilgisayarda sanat, dijital sanat, robot, programlama. Fotoğraf şampiyonu olan Efe, birinciliğin keyfini çıkarıyor bugünlerde. Fotoğraf makinesini daha bir öz güvenle alıyor eline ve yeni fotoğraflarıyla başka yarışmalara hazırlanıyor. Sayısal öğrencisi olan Efe, hafta sonları arkadaşlarıyla dağa bayıra fotoğraf çekmeye gidiyor, çektikleri fotoğraflar üzerine yorumlar yapıyor. ‘Bu ödül hayatında neyi değiştirdi?’ diye sorduğumuz da ise sözü ailesinin bakış açısına getiriyor Efe. Çünkü yarışmadan önce doktor ya da mühendis olması isteniyormuş. Gelen ödül düşüncelerle beraber hayalleri de değiştirmiş, aile oğullarının isteklerine kulak vermeye başlamış. Efe, Türkiye’de fotoğrafçılığın yeterli derece de kıymet görmediğini düşündüğü için yurtdışında fotoğrafçılık ya da radyo, televizyon okumak istiyor.

İlyas Hoca, Efe’ye olan güvenini anlatarak başlıyor konuşmaya. Birinciliğe kendileri dışında herkesin şaşırdığından bahsediyor. Okulda açtıkları fotoğraf kulübünün başına Efe’yi getireceklerini öğreniyoruz. İlyas Hoca, "Yarışma öncesi açılan sergide fotoğrafların Efe’ye ait olmadığını iddia edenler oldu. Biz de önümüzdeki çay bardağını çekmesini istedik. Sonucu görünce fikirleri değişti." diyor.