Finans Sektörünün Gözdesi: Finans Analistliği

Eğitim Güncel
Gençlere mesleki tercihlerinde yardımcı olabilmek için hazırladığımız dosya kapsamında bugün sizlere Finans Analistliği işini tanıtacağız. Finans analistleri ne iş yaparlar, bu mesleği seçmek için nas...
EMOJİLE

Gençlere mesleki tercihlerinde yardımcı olabilmek için hazırladığımız dosya kapsamında bugün sizlere Finans Analistliği işini tanıtacağız. Finans analistleri ne iş yaparlar, bu mesleği seçmek için nasıl bir eğitim almak hangi özelliklere sahip olmak gerekir?

Sorularımızı İstanbul Ticaret Üniversitesi Bankacılık ve Finans bölümünden Yrd. Doç. Dr. Hicabi Ersoy cevapladı…

Finans analistliği nedir? Finans analistleri ne iş yaparlar? 

İşletmelerin fon ihtiyaçları öz kaynaklar ve yabancı kaynaklarla karşılanır. Öz kaynaklar sermaye, yedek akçeler ve dağıtılmamış karlar vb. oluşur. Yabancı kaynaklar ise para ve sermaye piyasalarından  temin edilir. Bu bağlamda işletmelerin finans bölümleri ve  finansal analistler işletmelerin nakit ihtiyaçlarının ne oranda öz kaynaklarla ve ne oranda yabancı kaynaklarla sağlanacağına ve bu kaynakların nerelerden temin edilip hangi amaçlarla kullanılacağına karar verir.

Bu mesleği tercih etmek için “Bankacılık ve Finans” bölümünde eğitim görmek şart mıdır?

Profesyonel Finans Analisti olabilmek için Bankacılık ve Finans bölümlerinden mezun olanların yanı sıra maliye, ekonomi, işletme vb. bölümlerden mezun olanların “Finans” üzerine yüksek lisans yapmaları gerekir.

Finans analistliğinin bankacılıktan farkı nedir?

Finansal analiste reel sektörde faaliyet gösteren işletmelerin finans bölümlerinde ihtiyaç duyulduğu gibi bankalar ve banka dışı finansal kuruluşların da finans ve mali analiz bölümlerinde de iş imkanı bulabilirler. Bu yönüyle bankacılıktan ayrılır.

Finans analistliğinin ne gibi zorlukları vardır? Türkiye’de finans analisti açığı var mıdır, mesleğe ilgi ve talep nasıldır?

Finans analistlerinin sadece finans değil, ekonomi ve işletme bilgisinin yanı sıra istatistik, ekonometri ve yeterli düzeyde muhasebe bilgisine sahip olmaları da gerekmektedir.

Türkiye’de ne yazık ki şirketlerde finansmanın önemi yeterince anlaşılamamıştır. Bu nedenle finans bölümlerinin yapması gereken işler genellikle finanstan bihaber muhasebe servisleri ve muhasebeciler tarafından yürütülmeye çalışılmakta bu nedenle şirketlerin gelir-gider ve likidite yönetimleri yanlış yapılmaktadır. Bu nedenle büyük bir finans analisti açığı vardır.

Finans analistleri nerelerde çalışabilirler, iş olanakları nasıldır?

Finans analistleri gerek reel sektörde gerek finans sektöründe iş bulma imkanına sahiptirler. Finans yönetimi her şirket için hayati öneme sahip olduğu için iş bulma imkanı geniştir. Mesleği seçmek isteyenlere üniversitelerin finans bölümlerini okumalarını ve yüksek lisans yapmalarını öneririm.

on5yirmi5.com