En Başarılı 10 MBA Programı

Eğitim Güncel
The Financial Times’ın hazırladığı listeye göre, dünyanın en başarılı işletme master programı Fransa’da bulunan "ESCP Europe". Gazetenin her yıl hazırladığı "Financial Times...
EMOJİLE

The Financial Times’ın hazırladığı listeye göre, dünyanın en başarılı işletme master programı Fransa’da bulunan "ESCP Europe".

Gazetenin her yıl hazırladığı "Financial Times Global Masters in Management 2010/Dünyadaki En Başarılı İşletme Programları" listesindeki okullarda okuyan öğrenciler uluslararası şirketlerde staj fırsatı yakalıyor.

Yetenekli iyi eğitim alarak küresel şirketlerde dolgun maaşlara iş bulmak isteyenler için gazetenin rehber niteliğindeki araştırmasının ilk sırasında Fransa, İngiltere, Almanya, İspanya ve İtalya’da da eğitim veren "ESCP Europe" yer aldı.

Listede yer alan okulların, öğrencileri eğitim süreçleri bitmeden uluslararası şirketlerle temasa geçmelerini sağladığını ve onlara birçok şirkette staj yapabilme imkanı tanıdığı belirtiliyor.
Geçen yıl 3. sıradayken bu yıl ilk sıraya yükselen ve yıllık fiyatı 17 bin 400 avro olan "ESCP Europe"tan mezun olduktan sonra en fazla 3 ay içinde yüzde 97 ihtimalle iş sahibi olunabiliyor ve mezun olduktan üç yıl sonra yıllık ortalama 66 bin dolar maaş elde edilebiliyor.
Öğrencilerinin yüzde 49’unu ise kadınların oluşturduğu okulda başarıya ulaşma oranı yüzde 82.

Uluslararası deneyim kazandırma anlamında listenin ilk sırasında bulunan okulda yabancı öğrenci oranı yüzde 70 ve eğitim süresi ise 18 ay.

Listesinin ikinci sırasında ise 17 farklı ülkede eğitimini sürdüren "Community of European Management Schools (CEMS)" bulunuyor. 2009 yılı listesinde birinci sırada yer alan ve yıllık harcı 9 bin 806 avro olan okuldan mezun olunduktan sonra 3 ay içinde iş bulabilme oranı yüzde 99 seviyesinde bulunuyor.

Yüzde 48’i kadınlardan oluşan okuldaki yabancı öğrencilerin oranı yüzde 92 düzeyinde bulunuyor. Uluslararası deneyim avantajında 4’üncü sırada bulunan okuldan mezun olduktan üç yıl sonra yıllık 60 bin dolar maaşla işe başlanabiliyor. Okulun eğitim süresi ise 12 ay.
CEMS’i geçen yıl listede ikinci sırada yer alan ve Fransa’da eğitim veren "HEC Paris" takip ediyor. Yıllık ücreti 23 bin 800 avro olan okulun eğitim süresi 18 ay. Kadın öğrenci oranının yüzde 45 olduğu okul, uluslararası deneyim sıralamasında 10’uncu sırada yer alıyor. Okulun yüzde 25’i ise yabancı öğrencilerden oluşuyor. Mezuniyet sonrası üç ay içinde iş bulma oranı ise yüzde 81, mezun olduktan üç yıl sonra ortalama yıllık maaşı ise 75 bin 224 dolar düzeyinde bulunuyor.

Listenin dördüncü sırasında İsviçre‘de bulunan Univeritat St. Gallen yer alıyor. Beşinci sırasını da Fransa’dan EM Lyon Businnes School ile Grenoble Graduate School of Business paylaşıyor.

LİSTEDE YER ALAN İLK 10 OKUL

1- ESCP Europe (Fransa, İngiltere, Almanya, İspanya, İtalya)
2- CEMS (17 ülkede)
3- HEC Paris (Fransa)
4- Univeritat St. Gallen (İsviçre)
5- EM Lyon Business School (Fransa)
5- Grenoble Graduate School of Business (Fransa)
7- London School of Economics and Political Science (İngiltere)
8- IIM, Ahmedabad (Hindistan)
9- Essec Business School (Fransa)
10-ESADE Business School (İspanya)