Domuz Gribi Devamsızlık Bahanesi

Eğitim Güncel
Balıkesir’in Edremit ilçesi ve beldelerinde, üst solumun yolu enfeksiyonu sebebiyle rapor alan veya velilerinin hastalık endişesiyle okula göndermediği öğrenci sayısı gün geçtikçe artıyor. İlçed...
EMOJİLE

Balıkesir’in Edremit ilçesi ve beldelerinde, üst solumun yolu enfeksiyonu sebebiyle rapor alan veya velilerinin hastalık endişesiyle okula göndermediği öğrenci sayısı gün geçtikçe artıyor. İlçedeki 33 ilköğretim okulunda bulunan 13 bin 142 öğrenciden, bu sebeplerle devamsızlık yapanların oranı yüzde 10’lara ulaştı. Veliler, devamsız öğrenci sayısının 100’leri bulduğunu belirterek, tatil ilan edilmesini istiyor.

Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Atanur Çağlayan, "Önümüzde daha soğuk günler var. İster istemez hasta olan öğrenci sayısı artabilir. Balıkesir Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü, bütün ilçelerden günlük devamsızlık raporu istiyor. Okulların tatil edileceğine dair ise bize gelen herhangi bir bilgi yok." dedi. Domuz gribinden korkan velilerin, aşı konusunda ise istekli olmadığını vurgulayan Çağlayan, "Sağlık ocaklarında, risk grubundakiler ve öğrenci olmayan küçük çocuklar aşılanmaya başladı. Daha sonra okullara sıra gelecek. Şu ana kadar çocuğuna aşı yaptırmayanlar, yaptıranlardan daha fazla." şeklinde konuştu.

Edremit Kaymakamı Şefik Aydın ise ilçe genelinde domuz gribinden yatan hasta olmadığını kaydederek, öğrencilerin hava şartlarından kaynaklanan soğuk algınlığı gibi şikayetlerle hastanelere başvurduğu, doktorların da gerekli görürse iki üç gün yatak istirahatı verdiğini söyledi.

İl Sağlık Müdürü Mehmet Çalışkan da Balıkesir bölgesinde şu ana kadar herhangi bir domuz gribi vakası görülmediğini ifade etti. Çalışkan, "Yine de her türlü soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyon vakasına domuz gribi gibi yaklaşıyoruz. Okullarda tatil söz konusu değil. Okulları kapattığımızda. çocuklarımız ya dershanelere ya da sinema gibi kapalı mekanlara gidiyor. Hasta olanlar zaten evinde dinleniyor. Sağda solda duyulan söylentilerle telaşlanmak yersiz. Vaka görülürse, gerek sayın valimiz gerek bizler kamuoyunu bilgilendireceğiz." dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme